Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Lato w skansenie

Sierpecki skansen to nie tylko zrekonstruowana wieś mazowiecka z końca XIX wieku z dworami ziemiańskimi, kolekcją rzeźby ludowej i powozów, ale także wyjątkowe, inspirujące spotkania z kulturą, obrzędowością i sztuką dawnego Mazowsza. By przybliżyć codzienne życie, sztukę i obyczajowość dawnego Mazowsza w lipcu i sierpniu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dla swoich młodych gości wyjątkową propozycję. Program „Lato w skansenie” realizowany będzie od wtorku do soboty i obejmie warsztaty, pokazy oraz lekcje muzealne.

Zajęcia prowadzone będą dla dowolnej liczby uczestników i przeznaczone są dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Dzieci do 12 lat mogą uczestniczyć w nich wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział, jeśli tylko pomaga dzieciom. Uczestnicy poznają gry i zabawy popularne na początku XX wieku, sztukę malowania na szkle, tworzenia bibułowych kwiatów, przyjrzą się życiu pszczelej rodziny, zgłębią też tajniki wycinankarstwa oraz tkactwa. Warsztaty odbywać się będą od wtorku do soboty o godzinie 12.00 i 15.30. By wziąć w nich udział wystarczy co najmniej 15 minut wcześniej zgłosić się do kasy muzealnej od ulicy Narutowicza.

O godzinie 13.00 osoby korzystające z oferty będą miały możliwość zwiedzić wraz z przewodnikiem ekspozycję muzealną. Przespacerują się wiejską drogą w otoczeniu wierzb i przydomowych ogródków, zajrzą do chałup chłopskich z końca XIX i początku XX wieku, dwóch dworów szlacheckich, kuźni oraz zabytkowego kościoła, dowiadując się jak niegdyś żyło się, wypoczywało i świętowało na wsi. Chętni mogą także skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką.

Poniżej szczegółowy program zajęć:

Wtorek

• godz. 12.00–12.45 – warsztaty „Barwny świat ludowych wycinanek”, sala A – cena: 7 zł

• godz. 15.30–16.30 – warsztaty papieroplastyki, sala A – cena: 7 zł

 

Środa

• godz. 12.00–13.00 – warsztaty „Tajemnice warsztatu tkackiego. Moja własna tkanina” – sala A – cena : 7 zł/osoba

• godz. 15.30–16.30 – warsztaty „Na szkle malowane” – sala A – cena: 14 zł/osoba

 

Czwartek

• godz. 12.00–12.45 – lekcja muzealna „Słodycze, wosk, leki z mazowieckiej pasieki” – sala A – cena: 7 zł/osoba

• godz. 15.30–16.30 – warsztaty papieroplastyki, sala A – cena: 7 zł

 

Piątek

• godz. 12.00–13.00 – lekcja muzealna „Gry i zabawy naszych dziadków” – polana koło budynku kasy – cena – 4 zł/ osoba;

W razie niepogody – warsztaty papieroplastyki –  sala A – cena: 7 zł/osoba

•godz. 15.30–16.30 – warsztaty „Na szkle malowane” – sala A – cena: 14 zł/osoba

 

Sobota

• godz.12.00–12.45 – warsztaty “Na szkle malowane” – sala A – cena: 14 zł/osoba

• godz.15.30–16.15 – warsztaty papieroplastyki – sala A – cena: 7 zł/osoba

 

Zachęcamy do zwiedzania wystaw prezentowanych w zagrodach chłopskich, dworach szlacheckich oraz Galerii Rzeźby i Powozowni. Ekspozycję zwiedzać można w 3 wariantach do wyboru:

bez przewodnika – wszystkie obiekty są otwarte, a zwiedzanie ma charakter spacerowy

z przewodnikiem – do ceny biletu wstępu doliczyć należy opłatę za usługę przewodnika – 5 zł/osoba. Przewodnik zabiera sprzed karczmy Pohulanka osoby, które wykupiły wcześniej usługę. Czas trwania zwiedzania – ok. 2–2,5 godz.

Godziny wyjść przewodnika: 10.30; 13.00; 15.30

z audioprzewodnikiem – urządzenie w 3 wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej), a także w wersjach dla niesłyszących i dzieci. Do ceny biletu wstępu doliczyć należy opłatę za wypożyczenie urządzenia – 5 zł. Czas trwania zwiedzania dowolny (w godzinach otwarcia muzeum).

 

Proponujemy także przejażdżki konne bryczką i w siodle.

• Podczas przejażdżki w siodle koń prowadzony jest na ląży. Czas trwania przejażdżki – do 5 min. Aby skorzystać z jazdy w siodle należy wykupić w kasie bilet na przejażdżkę. Nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za bilet wstępu na teren ekspozycji.

• Przejażdżka bryczką odbywa się na terenie ekspozycji muzealnej. Z bryczki można podziwiać malowniczą panoramę wsi rzędowej. Czas trwania przejazdu – do 20 min. Aby skorzystać z przejazdu bryczką należy wykupić w kasie bilet wstępu na teren Muzeum i bilet na przejażdżkę.