Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela Palmowa

 

 Z PIEŚNIĄ NA USTACH A W RĘKU Z PALMAMI

- NIEDZIELA PALMOWA W SKANSENIE

9 kwietnia 2017 r.

godz.10.00 – 18.00

 

Tradycje i zwyczaje wielkanocne towarzyszące Świętom Wielkanocnym są nie tylko piękne, ale również niezwykle interesujące. Mają bogatą historię, gdyż były pielęgnowane przez wiele pokoleń. Dziś część z nich uległa zapomnieniu, lecz te które przetrwały  przedstawiają się szczególnie interesująco. Jednym z miejsc, gdzie trwają one w niezmienionej formie jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie co roku organizowane jest Święto Niedzieli Palmowej. W sierpeckim skansenie, jak w niewielu już miejscach, można być blisko staropolskiej tradycji wielkanocnej i ujrzeć prawdziwe palmy z bibułowymi kwiatami, wierzbowymi gałązkami, trzciną i borówką. Można również dowiedzieć się, w  jaki sposób przygotowywano się do najważniejszego w tradycji katolickiej święta i jak je obchodzono przed ponad stu laty.

To już tradycja, że podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” wierni gromadzą się na uroczystej mszy świętej w drewnianym kościele z XVIII wieku.  O oprawę muzyczną tegorocznej mszy świętej zadba Zespół  Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej. Nieodłącznym elementem nabożeństwa jest procesja, gromadząca wszystkich wiernych przybyłych na uroczystość.

W zabytkowych obiektach: dworze oraz dziesięciu chałupach sprzed ponad stu lat, prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne obyczaje i tradycje: porządkowanie izb, przygotowywanie wypieków, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. W Niedzielę Palmową wystawę wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. Inscenizacje wielkanocne w prezentować będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Odtworzone scenki z życia dawnych mieszkańców wsi sprawią, że poczujemy się jakbyśmy uczestniczyli w wielkanocnych przygotowaniach sprzed lat. W izbie szkolnej dzieci poznają tajniki wykonywania tradycyjnych palm, a w salach dydaktycznych obejrzą prezentację multimedialną poświęconą wielkanocnym tradycjom.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie (pobierz regulamin) . Konkursowi towarzyszyć będziewystawa konkursowych palm wykonanych wyłącznie przy użyciu naturalnych materiałów. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Autorzy trzech prac, które zdobędą największą ilość głosów zostaną laureatami konkursu. Ponadto autor jednej z palm otrzyma Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Nagrody zostaną także rozlosowane wśród osób głosujących.

O godz. 12.00 dla amatorów ludowych akcentów muzycznych zaplanowano koncert wielkanocny w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej. Trwający przez cały dzień jarmark wielkanocny stworzy okazję do nabycia świątecznych akcesoriów: palm wielkanocnych, wiklinowych koszyków, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego. Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką.

Różnorodność atrakcji sprawia, iż „Niedziela Palmowa w skansenie” jest propozycją dla osób w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży przybliży bogatą tradycję Świąt Wielkanocnych, zaś osoby dorosłe przeniesie w świat wspomnień.

Zapraszamy 9 kwietnia w godzinach 10.00 – 18.00.

Podczas Niedzieli Palmowej obowiązywać będzie promocyjna cena biletów wynosząca 5 zł.

Szczegółowy program obchodów:

Sala A

 • Godz.; 10.00 – 17.00 – projekcje prezentacji multimedialnej Zwyczaje wiosenne na Mazowszu

Amfiteatr:

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – wielkanocny kiermasz rękodzieła
 • Godz.: 12.00 – koncert wielkanocny w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej
 • Ok. godz.: 15.15 – ogłoszenie wyników konkursu Tradycyjna palma wielkanocna,  wręczenie nagród
 • Ok. godz.: 15.30 – losowanie nagród wśród osób oddających głosy na palmy konkursowe

Kościół z Drążdżewa

 • Godz.: 10.00 – 17.30 – wystawa palm wielkanocnych zgłoszonych w XVII edycji konkursu Tradycyjna palma wielkanocna
 • Godz.: 10.00 – 13.30 – wybór najładniejszych palm konkursowych
 • Godz.: 14.00 – 15.00 – uroczysta Msza Święta z oprawą artystyczną w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej, połączona z poświęceniem palm i  procesją z palmami

Wieś rzędówka

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – prezentacje zwyczajów wielkanocnych w chałupach i  zagrodach chłopskich:
  • Pokaz wyrobu tradycyjnych mazowieckich palemek wielkanocnych
  • Malowanie pisanek
  • Odświętne dekorowanie wnętrz (korony na obrazy święte, pająki z bibuły, zdobienie glinianych polep wzorami z białego piasku)
  • Przygotowanie święconego
  • Godz.: 11.00 – 17.00 – inscenizacje wielkanocne w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

 ZAPRASZAMY !

 

Patroni medialni

 

 

Sponsor