Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Powitanie wiosny

 

Leci pliszka

spod kamyczka:

– Jak się macie dzieci?

Już przybyła

wiosna miła,

już słoneczko świeci!

 

 [Maria Konopnicka "Powitanie wiosny"]

 

POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE

21 marca 2019r. (czwartek), godz. 10.00 – 14.00

 

Coraz cieplejszy wiatr i klucze wracających do nas ptaków są niezawodnym znakiem, że już niedługo przyjdzie wiosna. Nadeszła pora pożegnać ciepłe kurtki, swetry, mroźne poranki, przeziębienia i długie wieczory. Zgodnie z tradycją wszelkie zimowe zmartwienia powinna zabrać ze sobą słomiana kukła nazywana Marzanną. Młodzież wiejska wynosiła ją nad rzekę, by tam spalić, a dla pewności jeszcze utopić.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny zaprasza 21 marca dzieci i młodzież do wspólnego poszukiwania wiosny. Tego dnia w skansenie odbędzie się impreza plenerowa „Powitanie wiosny w skansenie”. Wydarzenie ma charakter wspólnej zabawy. Jego uczestnicy poznają tradycje związane z pierwszym dniem wiosny i obrzędy ludowe służące pożegnaniu zimy oraz pobudzeniu przyrody do życia. Warunkiem udziału w imprezie jest wykonanie słomianej kukły, która weźmie udział w konkursie na najciekawszą Marzannę. Powinna ona swoim wyglądem nawiązywać do zmiany pór roku, a także trosk trapiących uczniów na co dzień. Komisja konkursowa oceni nie tylko ich walory estetyczne, ale też kreatywność uczestników i zgodność z regulaminem konkursu i trwałość prac. Nim jednak ogłoszony zostanie wynik uczestnicy ruszą nad rzekę, by zgodnie z dawnym zwyczajem przepędzić zimę pod postacią Marzanioka. Na jej miejsce wniosą zieloną gałąź ustrojona w papierowe kwiaty i wstążki, gaik, symbol wiosny.

Po części konkursowej na osoby biorące udział w wydarzeniu czeka wiele atrakcji. Wraz z przewodnikami zwiedzą wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowaną we wnętrzach chałup chłopskich, przejadą się wozem po wiejskiej drodze, a także będą mieli okazję upiec przy ognisku kiełbaski.

 

Aby wziąć udział w imprezie należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.  Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 36 lub 37), bądź drogą mailową: rezerwacje@mwmskansen.pl.

Koszt udziału w imprezie to 19 zł.

 

Program imprezy obejmuje:

  • konkurs na najciekawszą Marzannę – parada Marzann (konkurencja grupowa)
  • przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego
  • topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie” zimy
  • ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród
  • zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworach szlacheckich
  • przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej
  • ognisko, pieczenie kiełbasek. (Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed imprezą. Kontakt: 603 063 545. Odległość od kasy do ogniska wynosi 800 m. Istnieje możliwość wynajęcia wózka (w celu przewiezienia prowiantu) w cenie 10 zł.

Na życzenie grupy bezpłatnie oferujemy projekcję prezentacji multimedialnej „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”.

 

Regulamin konkursu w wersji .doc

Regulamin konkursu w wersji .pdf

 

Zapraszamy do wspólnego poszukiwania wiosny w skansenie !