Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Majówka w skansenie

 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami praktycznymi dotyczącymi majowego weekendu:

Szanowni Państwo

W ramach weekendu majowego wyjątkowo w dniu 2 maja (poniedziałek) skansen będzie czynny w godzinach 10.00 – 18.00 i  wszystkie obiekty zostaną udostępnione do zwiedzania.  W tym dniu będą obowiązywać bilety wstępu w cenie: 8 zł. (bilety ulgowy), 13 zł. (bilet normalny), 34 zł. (bilet rodzinny). 

Godziny otwarcia skansenu w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2016 r.: 10.00 – 18.00

30 kwietnia 2016 r (sobota) – obiekty otwarte

1 maja 2016 r. (niedziela) – impreza plenerowa “Gotowanie na polanie”

2 maja 2016 r. (poniedziałek) – obiekty otwarte

3 maja 2016 r. (wtorek) – impreza plenerowa “Majówka w skansenie”

 

Ceny biletów w dniach 1 i 3 maja 2016 r. : normalny – 16 zł,  ulgowy – 11 zł, rodzinny (2 os. dorosłe + 2 dzieci do 16. roku życia) – 43 zł

Ceny biletów w dniach 30 kwietnia i 2 maja 2016 r.: normalny – 13 zł,  ulgowy – 8zł, rodzinny (2 os. dorosłe + 2 dzieci do 16. roku życia) – 34 zł

ZAPRASZAMY DO SPĘDZENIA DŁUGIEGO MAJOWEGO WEEKENDU W SKANSENIE!

 

UWAGA! UTRUDNIENIA!

Uprzejmie informujemy, iż  od 18 kwietnia  do końca czerwca br.  na terenie skansenu będą prowadzone  prace budowlane związane  z remontem drewnianego mostu na rzece Sierpienicy. W związku z tym, w wymienionym okresie wstęp na teren skansenu  będzie możliwy tylko od ulicy Narutowicza (dojazd od strony miasta). Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

 

UDANA MAJÓWKA ?

TYLKO W SKANSENIE !

3 maja 2016 r. , godz. 10.00 – 18.00

 

Majówka jest jednym z naszych ulubionych weekendów. Już teraz warto pomyśleć jak spędzić ten wolny czas, aby przyniósł jak najwięcej wypoczynku i energii.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje aktywne spędzenie czasu wolnego w majowy weekend. Tym bardziej, że wiosna już przyjęła pod swój zielony płaszczyk cudowne Mazowsze.  Warto zatem zajrzeć w różne zakątki naszego pięknego regionu. A jednym z nich jest sierpecki skansen, gdzie w
 dniu 1.05.2016  r. odbędzie się
impreza „Gotowanie na polanie, natomiast 3.05.2016 r.
“Majówka w skansenie”.

3 maja, nie zaniedbując oczywiście typowej oferty złożonej ze zwiedzania i pokazów etnograficznych, skansen  postawił na atmosferę rodzinnego świętowania w plenerze. Muzeum przygotowało na te dni wiele ciekawych atrakcji, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Chcielibyśmy, aby podczas „Majówki w skansenie” skansen tętnił radosnym śmiechem dzieci i rodzinną sielanką w każdym zakątku – gdzieś pomiędzy zagrodami, na gankach chałup, w sadach i ogródkach. Zachęcamy Państwa, aby do piknikowego kosza spakować przede wszystkim duży koc, rozłożyć go na polanie i przywołać tradycję rodzinnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Na zwiedzających czekać będą rodzinne konkursy z nagrodami, a także różnorodne gry i zabawy. Na scenie amfiteatru bogaty i barwny repertuar zaprezentują   orkiestry dęte.

Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonował kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Tutaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A będzie w czym wybierać; zaczynając od naturalnych wypieków, poprzez zdobioną ceramikę, a kończąc na fascynujących, ręcznie wykonywanych zabawkach. Miody z mazowieckich pasiek, ekologiczne przetwory, wędliny z domowych wędzarni – smakosze z pewnością nie będą mieli powodów, aby narzekać.

Atrakcji nie zabraknie także na terenie ekspozycji, gdzie znajdują się obiekty przeznaczone do zwiedzania. Dawną obyczajowość  przybliżą twórcy ludowi oraz inscenizatorzy. Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć  konkretne czynności i momenty z życia ludności wiejskiej.W zagrodach chłopskich i na polach odbędą się pokazy prac gospodarskich m.in. pranie i maglowanie bielizny, pokaz ubijania masła w drewnianej masielnicy, czy wiosenna orka, ale także inscenizacje nawiązujące do obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. W dawnej izbie lekcyjnej będzie można zmierzyć się ze sztuką pięknego, starannego pisania, czyli kaligrafią, a na jednym z podwórek spróbować swych sił w dawnych grach i zabawach dziecięcych, takich jak chodzenie na szczudłach czy toczenie obręczy. 

Ponadto, na pięknej zielonej polanie przez cały dzień palić się będzie ognisko, zachęcające do pieczenia kiełbasek. A tuż obok polany znajduje się plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli w pełni oddać się zabawie.

 

 

Program imprezy  – Majówka w skansenie

03.05.2016r., godz.; 10.00-18.00

Amfiteatr:

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych
 • Godz.: 11.00 – 13.00 – rodzinne konkursy z nagrodami
 • Godz.: 13.00 – koncert Parafialnej Orkiestry Dętej w Szczutowie, prezentacja musztry paradnej
 • Godz.: 16.00 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Gozdowie

 

     Wieś rzędówka

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – prezentacje prac polowych i zajęć gospodarskich w zagrodach chłopskich i na polach, zajęcia w wiejskiej szkole, na podwórku szkolnym dawne gry i zabawy dziecięce
  • Dwór ziemiański:

                          Koncert fortepianowy w wykonaniu Radosława Żuchińskiego – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu 

 • Chałupa z Rempina – pokaz tkactwa
 • Zagroda z Izdebna – pokaz wyrobu masła połączony z degustacją

         Pole przy zagrodzie – pokaz siewu lnu siewnikiem konnym, pokaz bronowania (godz. 10.30, 12.30, 16.00)

 • Zagroda z Czermna – obiekt tymczasowo wyłączony ze zwiedzania
 • Zagroda z Zawad

      Podwórko – pokaz garncarstwa

      Pole przy zagrodzie – siew ręczny z płachty (len, gorczyca, facelia)

 • Zagroda z Ostrowa – izba lekcyjna -  lekcja kaligrafii – dyktando (fragment  utworu H. Sienkiewicza; nawiązanie do obchodów Roku Henryka Sienkiewicza)

             Podwórko – dawne gry i zabawy (chodzenie na szczudłach, toczenie fajerek i obręczy, serso)

 • Zagroda z Dzierzążni – chałupa – pokaz mycia naczyń

            Izba ciotki – pokaz prasowania żelazkiem na duszę

           Stolarnia – pokaz pracy stolarza

 • Zagroda z Ligówka – chałupa – pokaz pracy krawcowej

         Od ulicy – pokaz papieroplastyki

        Od podwórka – pokaz plecionkarstwa

 • Zagroda z Jonnego – pokaz wycinania firanek z papieru

      Od podwórka – pokaz prania i maglowania odzieży, noszenie wody przy pomocy nosideł

 • Zagroda z Chwał – pokaz pracy szewca
 • Zagroda z Rębowa – pokaz powroźnictwa

      Stodoła – pokaz pracy kieratu (11.30, 13.30, 17.00)

     Pokazy dla dzieci „Jak to ze zbożem było”

 • Wiatrak – obiekt tymczasowo wyłączony ze zwiedzania

Polana – ognisko

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – ognisko (można zabrać własny prowiant lub zakupić na miejscu). Na polanie znajduje się plac zabaw dla dzieci.

 

Współpraca

 

 

Patroni medialni

 

 

 

Sponsorzy