Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela w skansenie

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że droga dojazdowa ulicą Narutowicza  znajduje się w budowie, która potrwa do końca października 2016 r.

Aktualnie dojazd odbywa się po nieutwardzonym odcinku drogi, co wiąże się z utrudnieniami, zwłaszcza podczas opadów deszczu.

Dojazd remontowaną drogą dla autokarów jest niemożliwy.

Zalecamy Państwu dojazd od strony drogi krajowej nr 10 (Warszawa – Toruń) – szczególnie autokarom – lub od  strony miejscowości Kwaśno, Mieszczk (droga leśna – przejezdna wyłącznie dla samochodów osobowych).

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu mapy z dojazdem do Muzeum

Trasa prowadząca od strony drogi krajowej nr 10 (Warszawa – Toruń) oraz przez miejscowości Kwaśno, Mieszczk

 

Trasa prowadząca od strony miasta Sierpca przez ul. Staszica

 

Imprezy popularyzują ginące zawody, strój ludowy i wiejskie zajęcia codzienne okresu przedwojnia. Odbywają się w każdą niedzielę i święto od maja do końca września (z wyjątkiem pierwszych niedziel miesiąca zarezerwowanych na imprezy tematyczne).

Wieś tętni swym dawnym życiem sprzed ponad stu lat… W zagrodach chłopskich krzątają się gospodarze. Jedna z gospodyń ubija masło, którego zwiedzający mogą spróbować z wiejskim chlebem. Inna pierze na tarze i magluje bieliznę. W jednej z zagród można podpatrzeć plecionkarza wyplatającego kosze z wikliny, zaś w jednej z chałup poznaj tajniki pracy szewca. Na miedzach i pastwiskach pasą się zwierzęta: konie, krowy, owce, kozy, a po podwórkach biega ptactwo domowe.

Wielu wrażeń dostarczy przejażdżka bryczką, z której można podziwiać malowniczą panoramę wsi czy przejażdżka na koniu. Warto także zwiedzić bardzo ciekawe ekspozycje stałe prezentowane w galerii rzeźby, powozowni i dworze.

Ramowy program imprezy:

  1. Zwiedzanie wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowanej w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. i dworze szlacheckim
  2. Zwiedzanie  wystaw stałych  prezentowanych w galerii rzeźby i powozowni
  3. Pokazy rzemiosła, rękodzieła ludowego w zagrodach: plecionkarstwa, szewstwa, papieroplastyki i innych
  4. Pokazy wiejskich zajęć codziennych: tkactwa, ręcznego prania bielizny, wyrobu masła w kierzance połączonego z degustacją z wiejskim chlebem i innych
  5. Przejażdżki bryczką po terenie ekspozycji i w siodle (opłata zgodna z cennikiem)
  6. Ognisko

W pierwszą niedzielę maja, czerwca, lipca, sierpnia i września organizowane są niedziele tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom z życia i obrzędowości wiejskiej: Gotowanie na polanie, Dzień Dziecka w skansenie, Miodobranie, Żniwa, Wykopki. Mają rozbudowany program, wzbogacony o pokazy wybranych zajęć i prac polowych, a także występy zespołów artystycznych i folklorystycznych.

 

Patroni medialni