Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wystawa wielkanocna

 

„Wielkanoc na Mazowszu”

wystawa prezentowana w zabytkowych obiektach na terenie skansenu

Ekspozycja przybliża zwyczaje związane z okresem Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Wystawa przybliża dawne tradycje Mazowsza Płockiego, o których niekiedy już się nie pamięta. Przed zwiedzającym wystawę otwierają się drzwi do przeszłości…

W chałupie biednego gospodarza prezentujemy przygotowanie charakterystycznych dla okolic Sierpca palm wielkanocnych. Te małe bukieciki wykonywano z bazi, bukszpanu, widłaka, trzciny. Przyozdabiano je kwiatami z kolorowej bibuły. Kolejny budynek – chałupa z Izdebna Kościelnego – to miejsc, w którym gospodyni przygotowuje wypieki na wielkanocny stół. Natomiast w chałupie z Czermna możemy podziwiać wspaniale zdobione jaja wielkanocne i wykonywanie nowych papierowych firanek i ozdób na ścianę. W kolejnym obiekcie, a jest to wzniesiona w 1840 roku chałupa z Rzeszotar Zawad, możemy się przyjrzeć śniadaniu wielkanocnemu z pierwszej dekady XX wieku. W mniejszej izdebce znajduje się ekspozycja wykonania świeczek, które zanoszono do przygotowanego w kościele Grobu Pańskiego. W kolejnych budynkach prezentujemy między innymi „Święcone chłopskie”. Na zwiedzających czekają koszyki, kopańki i misy wypełnione po brzegi jajami, wędlinami i chlebem. Naczyń jest bardzo dużo, a to dlatego, że gospodynie z danej wioski przynosiły „święcone” do jednego domu, do którego przybywał ksiądz, aby wszystko poświęcić. Natomiast święcone ziemiańskie prezentujemy w naszym muzealnym dworze. Różni się ono od chłopskiego, chociażby przysmakami, które znajdują się na stole.

We wnętrzach dwóch obiektów można ujrzeć zwyczaj „chodzenia po wykupie”, który na Mazowszu przybierał różnorodne formy. Dziewczęta obchodziły domy z „gaikiem” – zieloną gałęzią ozdobioną kolorowymi wstążkami, śpiewając piosenki i składając życzenia świąteczne. Tymczasem chłopcy chodzili po wykupie „z kogutkiem”. Za wygłaszane świąteczne wierszyki czy skoczne przyśpiewki gospodynie wynagradzały dyngusiarzy produktami ze święconego: jajami, kiełbasą czy słodkimi bułkami, a nawet drobnymi pieniędzmi. Lecz wraz z poniedziałkowymi odwiedzinami międzysąsiedzkimi dobiegał końca czas wielkanocnego ucztowania. Już od wtorku przyjezdni goście opuszczali gospodarzy, kończyło się ucztowanie i życie wracało do swego codziennego rytmu. Jedynie obfite zapasy żywności złożone w spiżarni przypominały o wielkanocnej uczcie i rodzinnym świętowaniu…

Wielkanoc na Mazowszu to szereg niezwykłych i pięknych tradycji. Niestety nie wszystkie z nich przetrwały, nieliczne towarzyszą nam do dziś. Aby prześledzić zmiany, jakie zaszły w sposobie celebrowania Świąt Paschalnych na przestrzeni lat, wystarczy odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie już od marca prezentowana jest wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”. Bogatą tradycję tego okresu można poznać nie tylko za sprawą wspomnianej ekspozycji, lecz także poprzez uczestnictwo w tematycznych wydarzeniach kulturalnych. 14 kwietnia br. odbędzie się  „Niedziela Palmowa w skansenie”, natomiast w Wielkanocny Poniedziałek, 22 kwietnia – „Gry i zabawy wielkanocne”.

Zachęcamy do skorzystania z tego zaproszenia do poznawania historii i tradycji regionu, do pogłębiania więzi z Mazowszem, a także wspólnego świętowania w rodzinnym gronie.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia 2019 r.

Patroni medialni