Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wielkanocne zabawy

Gry i zabawy wielkanocne

22 kwietnia 2019, godz. 10.00-18.00

 

Zgodnie z tradycją Poniedziałek Wielkanocny spędzano w gronie najbliższych i sąsiadów. Był to dzień wspólnych zabaw, gier, a przede wszystkim wielkiego polewania się wodą. Mokry musiał być każdy, niezależnie od stanu, majętności, płci i wieku. Jak bowiem wierzono wielkanocna woda dodaje zdrowia i sił, a także leczy choroby skóry.

Pragnąc przypomnieć obrzędy i zabawy związane z drugim dniem świąt wielkanocnych Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 22 kwietnia na „Gry i zabawy wielkanocne”. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji. Zwiedzający sprawdzą swoją celność podczas zawodów strzelania z drewnianych sikawek dyngusowych do tarcz. Zagrają w kręga, potoczą fajerki i obręcze, jak również nauczą się chodzić na szczudłach. Będą mogli poznać różne metody ozdabiania jajek, w tym technikę nanoszenia wzorów z pomocą rozgrzanego wosku i moczenia w barwnikach. Wsiądą też na huśtawkę wielkanocną. Jak wierzono, pozwoli to się ochronić przed bólem głowy na cały rok. Najmłodsi podczas warsztatów odbywających się w wiejskiej szkole przygotują oryginalne wielkanocne karty świąteczne i zmierzą się w pojedynkach na zbijanie pisanek. W zagrodach chłopskich i domach szlacheckich na terenie skansenowskiej wsi obejrzą wystawę Wielkanoc na Mazowszu ukazującą bogatą obrzędowość, prace i zwyczaje związaną z okresem wielkanocnym: wykonywanie palm na Niedzielę Palmową, wypiekanie ciast, tworzenie wycinanek i koron na obrazy z papierowych kwiatów, wyrób świeczek do Grobu Pańskiego. Porównają święcone w domu chłopskim i dworze ziemiańskim. Poznają też tradycję pochodów młodzieży z tzw. kogutkiem i gaikiem.

Ci, którzy odwiedzali już skansen wiedzą, że nie ma lepszego miejsca na wspólny rodzinny wypoczynek na wolnym powietrzu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia go w Wielkanocny Poniedziałek w godzinach 10.00–18.00, by poznać magię Świąt Wielkanocnych z początku XX wieku.

Ramowy program wydarzenia:

Wieś rzędówka – wystawa Wielkanoc na Mazowszu uzupełniona warsztatami, zabawami wiejskimi i pokazami rękodzieła oraz rzemiosła ludowego:

  • zawody w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu
  • zawody w biciu pisankami
  • pokaz malowania jaj techniką nakładania wosku
  • warsztaty wielkanocne (zdobienie pisanek, wykonywanie kwiatów z bibuły)
  • dawne gry i zabawy podwórkowe (toczenie fajerek i obręczy, chodzenie na szczudłach, gra w serso)
  • huśtawka wielkanocna
  • gra w kręga
  • pokaz plecionkarstwa
  • pokaz papieroplastyki
  • przejażdżki konne

Ceny biletów wstępu: bilet normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny – 40 zł.

 

Patroni medialni