Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wystawa w ratuszu

Wystawa „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu”.

Rzemiosło artystyczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia – brązowe szkliwo z białymi nakładkami – spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, kupowana nawet przez dwory królewskie.

W drugiej połowie XIX wieku popularność na rynku europejskim zyskał fajans. Ekspansja tego tworzywa stała się dla garncarzy bolesławieckich bodźcem do zwiększenia atrakcyjności swoich wyrobów i zmiany stylu dekoracji – zaczęli oni stosować barwną dekorację stempelkową na białym tle. Tradycje doskonałej ceramiki z Bolesławca kontynuowane są również obecnie, a metoda stempelkowa przeżywa dziś prawdziwy rozkwit.

Na wystawie został zaprezentowany niezwykle bogaty  dorobek artystyczny  Spółdzielni. Naczynia, które znalazły się na wystawie   łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. A z takich właśnie wyrobów słynie w Polsce i świecie Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. O potencjale Spółdzielni świadczy fakt, że wytwarza ona ponad 1200 form i 5000 wzorów dekoracji. Naczynia kamionkowe, wypalane w temperaturze 1270°C, są wielofunkcyjne, ekologiczne (szkliwa i farby nie zawierają kadmu i ołowiu), kwasoodporne, żaroodporne, nieprzeciekliwe. Służą do podawania i przygotowywania różnorodnych potraw, zapiekania w kuchenkach elektrycznych, gazowych i mikrofalowych.

W latach 1962 – 2012 głównym projektantem był Bronisław Wolanin, dzięki któremu wyroby Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „ Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu zyskały uznanie na całym świecie, a formy jego autorstwa są chętnie kupowane. W październiku 2012 roku funkcję głównego projektanta Spółdzielni objął Mariusz Ochocki. Jego nowe kolekcje, a w szczególności zestaw do sushi, zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, stając się jednym z najczęściej sprzedających się kompletów na rynkach Azji, Ameryki i Europy. Walory wyrobów Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „ Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu zyskiwały zawsze uznanie w kraju i za granicą – otrzymywały i otrzymują wiele prestiżowych nagród, medali i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach i wystawach.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset eksponatów. Wystawa została uzupełniona eksponatami  ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wystawa jest czynna od 07 września 2016r. do 28 lutego 2017r.

Serdecznie zapraszamy