Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wiosna w skansenie

Już się jaskółka, już i bocian wraca, 
Już się przybliża bydłu nowa praca,
Już się i trawki przewiły zielone, 
Już się wietrzyki wróciły pieszczone.

[Jan Andrzej Morsztyn "Wiosna"]

 

Wiosenne programy edukacyjne

Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszych kluczy ptaków, roztopieniem lodu na rzekach i pojawieniem pączków na drzewach rozpoczyna się wiosna. Dawni mieszkańcy mazowieckiej wsi wierzyli, że zimą cała przyroda zapada w sen, z którego wybudzić ją mogą wiosenne promienie słońca. Dla ludzi był to czas przygotowań do prac w polu i zagrodzie. Gospodynie wymiatały zaległy w kątach kurz, wietrzyły derki i pościele, zaś mężczyźni reperowali sprzęty niezbędne do pracy. Nie można też było zaniedbać zwyczajów i obrzędów zapewniających urodzaj i zdrowie. Ich przybliżeniu służą programy edukacyjne „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” i „Wiosna w ulu”, do udziału w których skansen zaprasza już od 1 marca 2019.

 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

Zajęcia prowadzone w ramach wiosennych programów edukacyjnych stanowią fascynującą podróż w świat wierzeń, zdobnictwa i obrzędowości ludowej. Pozwalają uczestnikom dowiedzieć się jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się na wsi w okresie wiosennym. Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą i czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą. Propozycje skierowane są do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób dorosłych. Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat. Mają tez możliwość wykonania tradycyjnej palmy wielkanocnej, ozdobienia pisanek, stworzenia karty świątecznej, a także odlania świeczki z wosku. Warsztaty wielkanocne prowadzone są również w sierpeckim ratuszu. Aktualnie w jego salach wystawienniczych prezentowana jest wystawa „Wszystkie barwy muzyki”. Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i nr tel. 24 275 28 83, wew. 36, 37 i 53.

 

Program edukacyjny „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”

Czas trwania: ok. 4 godziny
Liczba osób: min. 15, min. max 45

• Wstęp na teren skansenu
• Pokaz wyrobu palmy wielkanocnej i wykonania pisanki* lub zdobienia karty świątecznej – do wyboru ( 1 godz.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (1,5 godz.)
• Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek** ( 1 godz.)
• Cena: 25 zł/osoba

* Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko oraz 3 gałązki bazi i bukszpan do wykonania palmy.
** Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

Prócz tego, na życzenie grupy bezpłatnie oferujemy projekcję prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” (45 min.)

 

Program edukacyjny „Wiosna w ulu”

 

Czas trwania: ok. 3 godziny
Liczba osób: min. 15, min. max 45

• Wstęp na teren skansenu
• Warsztaty „Skarby pszczelej rodziny” ( 1 godz.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (1,5 godz.)
• Cena: 25 zł/osoba

 

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Termin: marzec i kwiecień –soboty i niedziele

Pragnąc przybliżyć naszym gościom bogatą obrzędowość i tradycje związane z okresem wiosennym przygotowaliśmy specjalną propozycję dla osób indywidualnie korzystających z atrakcji skansenu. Pakiet edukacyjny opracowany został w taki sposób, by jak najlepiej zaprezentować obyczajowość, zdobnictwo i realia życia mieszkańców mazowieckiej wsi z początku XX wieku. Oferta dostosowana została do indywidualnych potrzeb uczestników. Zróżnicowana tematyka proponowanych aktywności sprawia, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą wśród nich coś dla siebie.

Jak skorzystać z oferty?
• Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele, w marcu oraz kwietniu.
• Oferta skierowana jest do osób indywidualnych.
• Nie ma konieczności uczestnictwa we wszystkich zajęciach zawartych w pakiecie, z poszczególnych atrakcji korzystać można wybiórczo. Nie jest wymagane także dokonywanie rezerwacji (choć będzie to mile widziane). Wystarczy przybyć o wyznaczonej godzinie i dokonać opłaty za konkretne propozycje. 
• Oferta obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę od 2 marca do 30 kwietnia*. Zajęcia, prezentacja oraz zwiedzanie będą prowadzone dla dowolnej liczby uczestników. 
• Dzieci do lat 12 mogą korzystać z atrakcji wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
• Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Płaci natomiast za bilety wstępu na teren Muzeum, usługę przewodnika oraz przejażdżki konne.
• Uczestnicy proszeni są o przybycie co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem poszczególnych atrakcji.

PLAN ZAJĘĆ OFEROWANYCH W RAMACH PROGRAMU

MARZEC

Godz.11.00–12.00 – [w soboty] pokaz wyrobu palmy i pisanki** – sala A – cena: 8 zł/osoba.

[ w niedziele] warsztaty zdobienia karty wielkanocnej – sala A – cena: 8 zł/osoba.

Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.

Godz. 12.10–12.30 – przejazd bryczką po terenie ekspozycji
Godz.12.30 – 14.00 – zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

By skorzystać z przejażdżki bryczką i zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem konieczny jest zakup biletów wstępu i dokonania opłaty za usługę.

**prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko

KWIECIEŃ

Program realizowany jest w soboty i niedziele z wyjątkiem:
• 14 kwietnia 2019r. – impreza plenerowa „Niedziela Palmowa w skansenie”
• 20 i 21 kwietnia 2019r. [Wielka Sobota i Wielkanoc] – Muzeum nieczynne

Godz.11.00–12.00 – [w soboty] warsztaty zdobienia karty wielkanocnej– sala A – cena: 8 zł/osoba.

[ w niedziele] pokaz wyrobu palmy i pisanki** – sala A – cena: 8 zł/osoba.

Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.

Godz. 12.10–12.30 – przejazd bryczką po terenie ekspozycji
Godz.12.30 – 14.30 – zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

By skorzystać z przejażdżki bryczką i zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem konieczny jest zakup biletów wstępu i dokonania opłaty za usługę.

**prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

Patroni medialni