Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Zwyczaje wiosenne

Nikt nie lubi długiej zimy,

My za wiosną już tęsknimy!

czyli….

PROGRAM  “ZWYCZAJE WIOSENNE NA MAZOWSZU”

Z łąk i parków coraz częściej dobiega śpiew ptaków, na drzewach widać pierwsze nieśmiałe zawiązki liści, rozpoczęła się wędrówka gęsi. Przyroda coraz wyraźniej przygotowuje się na pożegnanie zimy. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wiosna zaczyna się nieco wcześniej. Od 1 marca skansen zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym „Zwyczaje wiosenne w skansenie”, stanowiących interesujące spotkanie z tradycją i obrzędowością wsi mazowieckiej sprzed ponad 100 lat.

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Gdy z dachów dawało się słyszeć rytmiczne kapanie, mróz coraz rzadziej wymalowywał na szybach swoje wzory, na polach spod śniegu wyglądać zaczynała naga ziemia, natomiast w rzekach i jeziorach tafla lodu stawał się coraz cieńsza, ludność wiejską napełniała radość i nadzieja. Mieszkańcy wsi mogli się spodziewać, że lada dzień zobaczą na niebie pierwsze klucze ptaków przynoszących tak upragnioną wiosnę. Były to jednocześnie sygnały do rozpoczęcia pracy w domu, polu i zagrodzie. Programy edukacyjne przygotowane przez sierpecki skansen służą przybliżeniu zwyczajów i obrzędów związanych z tym czasem. Pozwalają uczestnikom dowiedzieć się jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się wtedy. Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą i czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób indywidualnych. Czekają na nich: przejażdżki wozem po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej i zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat. Zależnie od wybranego wariantu dekorują tradycyjną kartę świąteczną lub biorą udział w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych i pisanek. W ich trakcie zapoznają się z materiałami jakich używano do tworzenia palm, ich znaczeniem symbolicznym oraz rolą jaką odgrywały w kulturze ludowej. Uczą się malować jajka metodą nakładania wosku i barwienia. Zaznajamiają z najpopularniejszymi barwnikami i metodami ich uzyskiwania, a także innymi metodami ozdabiania pisanek oraz kraszanek. Warsztaty są również realizowane w sierpeckim ratuszu. Tam też aktualnie zwiedzać można wystawę „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku. Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i nr tel. 24 275 28 83, wew. 36, 37 i 53.

 

Wariant I:
Czas trwania: ok. 4 -5 godzin 
Liczba osób: min. 15, min. max 45
• Wstęp na teren skansenu
• Pokaz wyrobu palmy wielkanocnej i wykonania pisanki* ( 1 godz.)
• Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” (45 min.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)
• Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek** ( 1 godz.)
• Cena: 24 zł/osoba

* Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko oraz 3 gałązki bazi i bukszpan do wykonania palmy.
** Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

Wariant II:
Czas trwania: ok. 4,5 – 5 godzin 
Liczba osób: min. 15, max 45
• Wstęp na teren skansenu
• Warsztaty zdobienia karty wielkanocnej ( 1 godz.)
• Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”(45 min.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)
• Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek* (1 godz.)
• Cena: 24 zł/osoba

* Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

 

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Termin: marzec i kwiecień –soboty i niedziele

Wiosna w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczyna się wraz z początkiem marca. Pragnąc przybliżyć naszym gościom bogatą obrzędowość i tradycje związane z tym okresem przygotowaliśmy specjalną propozycję dla osób indywidualnie korzystających z atrakcji skansenu. Pakiet edukacyjny opracowany został w taki sposób, by jak najlepiej zaprezentować obyczajowość, zdobnictwo i realia życia mieszkańców mazowieckiej wsi z początku XX wieku. Oferta dostosowana została do indywidualnych potrzeb uczestników. Zróżnicowana tematyka proponowanych aktywności sprawia, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą wśród nich coś dla siebie. Wiosenne programy edukacyjne to prawdziwa podróż w czasie i niepowtarzalna okazja do lepszego poznania folkloru Mazowsza.

Jak skorzystać z oferty?
• Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele, w marcu oraz kwietniu.
• Oferta skierowana jest do osób indywidualnych.
• Nie ma konieczności uczestnictwa we wszystkich zajęciach zawartych w pakiecie, z poszczególnych atrakcji korzystać można wybiórczo. Nie jest wymagane także dokonywanie rezerwacji, choć będzie z pewnością mile widziane. Wystarczy przybyć o wyznaczonej godzinie i dokonać opłaty za konkretne propozycje. 
• Oferta obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę od 3 marca do 30 kwietnia*. Zajęcia, prezentacja oraz zwiedzanie będą prowadzone dla dowolnej liczby uczestników. 
• Dzieci do lat 12 mogą korzystać z atrakcji wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
• Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Płaci natomiast za bilety wstępu na teren Muzeum, usługę przewodnika oraz przejażdżki konne.
• Uczestnicy proszeni są o przybycie co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem poszczególnych atrakcji.

PLAN ZAJĘĆ OFEROWANYCH W RAMACH PROGRAMU

MARZEC
Godz.10.00–10.40 – projekcja prezentacji multimedialnej pt. „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”– sala A – cena: 4 zł/osoba. Aby obejrzeć prezentację nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
Godz.10.40–11.40 – pokaz wyrobu palmy i pisanki**/ warsztaty zdobienia karty wielkanocnej – sala A – cena: 7 zł/osoba. Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.
Godz. 11.40–12.00 – przejazd bryczką po terenie ekspozycji
Godz.12.00 – 14.00 – zwiedzanie ekspozycji z prewodnikiem

KWIECIEŃ

Godz.11.00–11.40 – projekcja prezentacji multimedialnej pt. „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”– sala A – cena: 4 zł/osoba. Aby obejrzeć prezentację nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
Godz.11.40–12.40 – pokaz wyrobu palmy i pisanki**/ warsztaty zdobienia karty wielkanocnej – sala A – cena: 7 zł/osoba. Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.
Godz. 12.40–13.00 – przejazd bryczką po terenie ekspozycji
Godz.13.00 – 15.00 – zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

* z wyjątkiem:
• 25 marca 2018r. – impreza plenerowa „Niedziela Palmowa w skansenie”
• 31 marca 2018r. i 1 kwietnia 2018r. – Muzeum nieczynne

**prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko

 

Szczegółowy program zajęć prowadzonych dla osób indywidualnych znaleźć można tutaj.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Patroni medialni