Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

**************************************************************************************************

AKTUALNOŚCI

WYSTAWA „ KURPIE POLAND”

Od 30 marca 2017 roku zapraszamy do zwiedzania wystawy „ Kurpie Poland” ze zborów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Główną treścią wystawy są plansze informacyjne ukazujące między innymi położenie geograficzne Kurpiów ( Kurpie zamieszkują obszar położony na południe od Wielkich Jezior Mazurskich, usytuowany w dolnym dorzeczu Narwi i Bugu). Ponadto plansze przybliżają historię osadnictwa, faunę , florę, architekturę drewnianą, dawne budynki mieszkalne, zdobnictwo w drewnie, wnętrza chałup, obchody takich świąt jak Niedziela Palmowa czy Święto Bożego Ciała. Ta część ekspozycji została uzupełniona o zaaranżowany stół charakterystyczny dla wiejskiej chałupy, na którym można będzie zobaczyć m.in. typowe dla regionu świece wotywne. W drugiej sali zwiedzający będą mogli się dowiedzieć więcej o pieczywie obrzędowym, takim jak byśki czy nowe latko, pisankach zdobionych sitowiem (Puszcza Biała) , pisankach zdobionych woskiem (Puszcza Zielona), a także o kiercach i bukietach jako ozdobach charakterystycznych dla tego regionu. Tu również można poznać takie dziedziny wytwórczości ludowej jak: garncarstwo, rzeźbiarstwo czy plecionkarstwo. Ta część wystawy została uzupełniona  eksponatami w postaci glinianych naczyń czy też koszyków wyplatanych z korzenia sosny. W ramach wystawy zostały również zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej jak i Puszczy Zielonej. Zwiedzający ujrzą wielobarwne tkaniny,  koronkowe serwetki, wstawki do koszul i pościeli, haftowane ręczniki płócienne i inne. Ponadto w tej sali będzie można  poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim. Ostatnią część ekspozycji stanowi prezentacja bogatej kolekcji wielobarwnych, misternie wykonanych wycinanek takich jak: leluje, wstęgi, gwiazdy, drzewka , kogutki oraz jeźdźcy.    

Serdecznie zapraszamy