Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

W centrum Sierpca znajduje się klasycystyczny budynek ratusza miejskiego będący własnością Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

**************************************************************************************************

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. „Puszta węgierski bezkres. W jak Węgry, W jak Wino, Codziennie nowe odkrycia”.

Od 14 maja zapraszamy do sierpeckiego  ratusza na spotkanie z kulturą Węgier składające się z trzech wystaw. Pierwszą z nich jest „ Puszta – węgierski bezkres” prezentująca historię, bogactwo przyrody oraz wyjątkowy folklor mieszkańców związanych z tradycyjnym pasterstwem. Puszta Hortobágy to kraina leżąca na północnym wschodzie Węgier, to jednocześnie największy w Środkowej Europie obszar stepu Parku Narodowego Hortobágy, który w 1999 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  To ogromna, otwarta przestrzeń z licznymi strumieniami i podmokłymi łąkami. Stanowi raj dla ptaków, tych niezwykle rzadkich, i tych, których kilkudziesięciotysięczne gromady zatrzymują się w swoich wędrówkach. Puszta to także ludzie i piękno tradycyjnej, kultywowanej przez wieki, kultury pasterskiej, którą tworzyli opiekunowie hodowanych na tym wielkim obszarze stad bydła szarego oraz owiec, świń i koni. Region ten ma dla Węgrów  wymiar niemal transcendentalny jako miejsce wybrane na ojczyznę przez pierwszych, przybyłych tu z Azji, Madziarów. Oddaje ducha i charakter narodu. Jest ważnym elementem kultury – inspiracją dla poetów i pisarzy, a także malarzy i filmowców. Wystawa Puszta – węgierski bezkres przybliża tę fascynującą krainę, poprzez piękne fotografie wraz z opisami, a także obiekty muzealne     ( np. kopię stroju czikosa, ceramikę itd.). W  kolejnych salach zaprezentowane są dwie wystawy:  “W jak Węgry”, W jak Wino” oraz “Codziennie nowe odkrycia”. Ekspozycje przybliżają regiony słynące z  tradycji winiarskich i badań archeologicznych prowadzonych na terenie Węgier.