Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

W centrum Sierpca znajduje się klasycystyczny budynek ratusza miejskiego będący własnością Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

**************************************************************************************************

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. „Węgierskie inspiracje”.

Od 24 maja do 20 sierpnia zapraszamy do sierpeckiego  ratusza na spotkanie z kulturą Węgier składające się z trzech wystaw. Pierwszą z nich jest wystawa „Węgierskie inspiracje”, która jest wynikiem współpracy Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie z Zespołem Szkół Plastycznych w Warszawie i Liceum Plastycznego w Supraślu. W efekcie tych działań powstały piękne prace malar­skie i graficzne. Dla zdecydowanej większości  młodych artystów  z Warszawy  in­spiracją była cudowna ikona i Narodowe Sanktuarium w Máriapócs. Prace plastyczne z Supraśla są bardziej zróżnicowane tematycznie, a motywem, który je zain­spirował jest architektura, historia i sztuka ludowa Węgier. Wartym podkreślenia jest to, że prace  prezentują  zaskakująco wysoki poziom artystyczny. W  kolejnych salach zaprezentowane są dwie wystawy:  “W jak Węgry”, W jak Wino” oraz “Codziennie nowe odkrycia”. Ekspozycje przybliżają regiony słynące z bogatych  tradycji winiarskich i badań archeologicznych prowadzonych na terenie Węgier.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw!

 

 

W przygotowaniu nowa wystawa

Od  7 września 2016 r.w salach ratusza zostanie zaprezentowana nowa wystawa: „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu.

Naczynia, które zostaną pokazane na wystawie wyróżniają się różnorodnością formy, unikatowym wzornictwem, perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. Wytwarzane są z kilku rodzajów glin bogatych w krzemiany, biało wypalających się. Są to naczynia wielofunkcyjne, ekologiczne (szkliwa i farby nie zawierają kadmu i ołowiu), kwasoodporne, żaroodporne, nieprzeciekające. Służą do podawania i przygotowywania różnorodnych potraw, zapiekania w kuchenkach elektrycznych, gazowych, mikro­falowych. Zróżnicowany asortyment sprawia, iż naczynia i formy doskonale komponują się w różnorodnych wnętrzach.

O potencjale Spółdzielni „Ceramika Artystyczna” świadczy fakt,
że obecnie wytwarza ona ponad 1250 form i 5000 wzorów dekoracji.

Wytwarzane w Bolesławcu naczynia już od wielu lat podbijają serca konsumentów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Serdecznie zapraszamy