Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

**************************************************************************************************

AKTUALNOŚCI

W przygotowaniu wystawa „ Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”

Od 07 listopada 2017 roku w salach wystawienniczych sierpeckiego ratusza udostępniona zostanie nowa wystawa, „ Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Autorem prezentowanych prac jest znany i ceniony rzeźbiarz pochodzący z Sierpca. Jego przygoda z drewnem i dłutem rozpoczęła się w roku 1972. Przez lata uczestniczył w wielu wystawach i ogólnopolskich oraz międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich, doskonaląc się i zdobywając renomę. O sobie mówi: „Żyję by rzeźbić, rzeźbię aby żyć…”. W swojej twórczości podejmuje zróżnicowaną tematykę, od małych form kapliczek przydrożnych, do monumentalnych przedstawień postaci historycznych. Wśród jego, rozsianych po całym świecie dzieł podziwiać można figury religijne, baśniowe, etniczne, a także wytwory sztuki użytkowej.

Wystawę tworzy ponad 100 rzeźb i płaskorzeźb powstałych w ciągu 45 lat pracy twórczej. Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej jak na przestrzeni lat kształtował w jego sztuce się dobór tematów, materiałów i form ekspresji artystycznej. Różnią się one kolorystycznie (od naturalnych odcieni drewna, poprzez brązy, zielenie, szarości, aż do głębokiej czerni) oraz wielkością (od drobnych przedstawień do rzeźb monumentalnych). Ekspozycja wzbogacona zostanie licznymi fotografiami oraz materiałami multimedialnymi przygotowanymi przez autora. Jej uzupełnienie stanowić będą też zorganizowane i poprowadzone przez Edmunda Szpanowskiego pokazy pracy snycerza i warsztaty rzeźbiarskie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Ratusza.

 

WYSTAWA „ KURPIE POLAND”

Od 30 marca 2017 roku zapraszamy do zwiedzania wystawy „ Kurpie Poland” ze zborów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Główną treścią wystawy są plansze informacyjne ukazujące między innymi położenie geograficzne Kurpiów ( Kurpie zamieszkują obszar położony na południe od Wielkich Jezior Mazurskich, usytuowany w dolnym dorzeczu Narwi i Bugu). Ponadto plansze przybliżają historię osadnictwa, faunę , florę, architekturę drewnianą, dawne budynki mieszkalne, zdobnictwo w drewnie, wnętrza chałup, obchody takich świąt jak Niedziela Palmowa czy Święto Bożego Ciała. Ta część ekspozycji została uzupełniona o zaaranżowany stół charakterystyczny dla wiejskiej chałupy, na którym można będzie zobaczyć m.in. typowe dla regionu świece wotywne. W drugiej sali zwiedzający będą mogli się dowiedzieć więcej o pieczywie obrzędowym, takim jak byśki czy nowe latko, pisankach zdobionych sitowiem (Puszcza Biała) , pisankach zdobionych woskiem (Puszcza Zielona), a także o kiercach i bukietach jako ozdobach charakterystycznych dla tego regionu. Tu również można poznać takie dziedziny wytwórczości ludowej jak: garncarstwo, rzeźbiarstwo czy plecionkarstwo. Ta część wystawy została uzupełniona  eksponatami w postaci glinianych naczyń czy też koszyków wyplatanych z korzenia sosny. W ramach wystawy zostały również zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej jak i Puszczy Zielonej. Zwiedzający ujrzą wielobarwne tkaniny,  koronkowe serwetki, wstawki do koszul i pościeli, haftowane ręczniki płócienne i inne. Ponadto w tej sali będzie można  poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim. Ostatnią część ekspozycji stanowi prezentacja bogatej kolekcji wielobarwnych, misternie wykonanych wycinanek takich jak: leluje, wstęgi, gwiazdy, drzewka , kogutki oraz jeźdźcy.

Szanowni Państwo, informujemy że wystawa “Kurpie Poland” została przedłużona do 8 października 2017r.

Serdecznie zapraszamy