Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

**************************************************************************************************

AKTUALNOŚCI

Wystawa „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu”.

Rzemiosło artystyczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia – brązowe szkliwo z białymi nakładkami – spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, kupowana nawet przez dwory królewskie.

W drugiej połowie XIX wieku popularność na rynku europejskim zyskał fajans. Ekspansja tego tworzywa stała się dla garncarzy bolesławieckich bodźcem do zwiększenia atrakcyjności swoich wyrobów i zmiany stylu dekoracji – zaczęli oni stosować barwną dekorację stempelkową na białym tle. Tradycje doskonałej ceramiki z Bolesławca kontynuowane są również obecnie, a metoda stempelkowa przeżywa dziś prawdziwy rozkwit.

Na wystawie został zaprezentowany niezwykle bogaty  dorobek artystyczny  Spółdzielni. Naczynia, które znalazły się na wystawie   łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. A z takich właśnie wyrobów słynie w Polsce i świecie Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. O potencjale Spółdzielni świadczy fakt, że wytwarza ona ponad 1200 form i 5000 wzorów dekoracji. Naczynia kamionkowe, wypalane w temperaturze 1270°C, są wielofunkcyjne, ekologiczne (szkliwa i farby nie zawierają kadmu i ołowiu), kwasoodporne, żaroodporne, nieprzeciekliwe. Służą do podawania i przygotowywania różnorodnych potraw, zapiekania w kuchenkach elektrycznych, gazowych i mikrofalowych.

W latach 1962 – 2012 głównym projektantem był Bronisław Wolanin, dzięki któremu wyroby Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „ Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu zyskały uznanie na całym świecie, a formy jego autorstwa są chętnie kupowane. W październiku 2012 roku funkcję głównego projektanta Spółdzielni objął Mariusz Ochocki. Jego nowe kolekcje, a w szczególności zestaw do sushi, zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, stając się jednym z najczęściej sprzedających się kompletów na rynkach Azji, Ameryki i Europy. Walory wyrobów Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „ Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu zyskiwały zawsze uznanie w kraju i za granicą – otrzymywały i otrzymują wiele prestiżowych nagród, medali i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach i wystawach.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset eksponatów. Wystawa została uzupełniona eksponatami  ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wystawa jest czynna od 07 września 2016r. do 28 lutego 2017r.

Serdecznie zapraszamy

*******************************************************************************************************************************

PROGRAM ZIMA W RATUSZU

Ratusz  zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także dzieci wraz z rodzicami do udziału w programie Zima w ratuszu. To wydarzenie okazjonalne, które ma na celu podtrzymanie tradycji bożonarodzeniowych, wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój, a także integrację podczas wspólnej zabawy.

Program obejmuje:

  • warsztaty choinkowe – wykonywanie zabawki choinkowej lub karty świątecznej
  • zwiedzanie wystawy czasowej pt. ” Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu”

Program realizowany jest w miesiącach grudzień – luty  dla grup liczących od 15 do 30 osób.

Cena: 7 zł/osoba

Rezerwacji zajęć prosimy dokonywać pod numerem tel.: 24 275 28 26 lub drogą mailową: ratusz@mwmskansen.pl

Zapraszamy !