Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne.

 

**********************************************************************************

 

 

AKTUALNOŚCI

W Ratuszu odbył się wernisaż wystawy czasowej „Wszystkie barwy muzyki

Od 22 listopada 2018r. w sierpeckim Ratuszu czynna jest wystawa „Wszystkie barwy muzyki” przygotowana przez Emila Cywińskiego. Ekspozycja jest próbą wizualizacji muzyki w wielorakich aspektach – od motywów muzycznych w sztuce (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację grafiki nutowej – formy reklamy utworów muzycznych, kolekcję instrumentów muzycznych z różnych stron świata, a także rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.

Wystawa podzielona została na 4 działy tematyczne:

Pierwszą z nich jest muzyka w sztuce (gobeliny, grafika, drobne formy rzeźbiarskie) oraz klasyka polska i zagraniczna (nuty i pamiątki związane z twórczością wielkich kompozytorów polskich i światowych, ze szczególnym uwzględnieniem Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki). Drugą salę zajmuje salon muzyczny (wnętrze z przełomu XIX i XX wieku wypełniają sztuka użytkowa podejmująca motyw muzyki, malarstwo, instrumenty, gramofony i przedmioty związane z domowym muzykowaniem), a także nuty z muzyką patriotyczna i wojskową. Kolejnym elementem wystawy jest kolekcja instrumentów muzycznych z całego świata, między innymi: bałałajka, domra, bandura, cymbały, trąbki, basetla, a także egzemplarze wybitnie egzotyczne, np. grzechotka do wywoływania deszczu, australijskie trąby didgeridoo, grzechotki z ziaren kawy, czy też instrumenty wykonane z łupin owoców. Ostatnim tematem podjętym na ekspozycji jest muzyka okresu międzywojennego i powojennego (nuty, eksponaty związane z rozwojem radia i techniki odtwarzania dźwięku) oraz kącik artystki kabaretowej, w którym ukazane są jej stroje sceniczne, przybory toaletowe i elementy wyposażenia garderoby.

Obiekty tworzące wystawę pochodzą z prywatnych kolekcji wielu rodzin oraz zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ich różnorodność tworzy angażującą narrację dla odbiorcy w każdym wieku.

Wystawa czynna jest do końca marca 2019

Serdecznie zapraszamy!