Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne czy pokazy.

 

****************

**********************************************************************************

 

 

AKTUALNOŚCI

Od 16 maja ratusz zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej „Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Adama Witkowskiego

„Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Adama Witkowskiego” to tytuł nowej wystawy, która już od 16 maja 2018r. zostanie udostępniona zwiedzającym w sierpeckim ratuszu. Na ekspozycji znajdzie się około 100 prac, między innymi: malarstwo pejzażowe, szkice, rysunki i akwarele o różnorodnej tematyce. Artysta z pomocą swoich dzieł zabierze widza w podróż do miejsc, w których czas płynie nieco wolniej. Jego celem jest ukazanie piękna natury, ulotności chwili, uchwycenie zjawisk i spraw pozostających zwykle niezauważonymi. Wojciech Adam Witkowski urodził się 4 grudnia 1971 r. w Sierpcu. Był uczestnikiem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów plastycznych. Wielokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Swoją twórczość prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, poplenerowych i indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, miedzy innymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech, Hiszpanii, Czechach. Popularyzuje działalność artystyczną wśród dzieci i młodzieży, współorganizując konkursy plastyczne, a także zajęcia oraz warsztaty dla uzdolnionych plastycznie uczniów.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Ratusz zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”

 

W sierpeckim ratuszu czynna jest już wystawa prac jednego z najzdolniejszych twórców związanych z Sierpcem. Ekspozycja „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego” prezentuje nie tylko bogaty zbiór rzeźb i zróżnicowanych form plastycznych, ale także fotografie wykonywane przez artystę podczas licznych podróży, plenerów i warsztatów rzeźbiarskich. Wernisaż, który odbył się 6 listopada zgromadził ponad 60 osób, wśród których znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele mediów i lokalnego życia kulturalnego, twórcy z całej polski, a także rodzina oraz przyjaciele rzeźbiarza.

Witając zebranych, Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Jan Rzeszotarski przypomniał jak mocno Edmund Szpanowski związany jest z Muzeum. Zaledwie 5 lat wcześniej obchodził on bowiem w ratuszu jubileusz 40 lat działalności artystycznej. Sam twórca z wzruszeniem wspominał początki swojego rzeźbienia, prezentując stworzoną przez siebie w roku 1972 drobną kapliczkę z drewna brzozowego. Oprowadził też zebranych gości po wystawie podzielonej tematycznie na 4 sale. Wśród wyeksponowanych dzieł znaleźć można zarówno obiekty małe, jak również przedstawienia monumentalne powstałe z różnych gatunków drewna i rozmaitymi technikami. Pierwsza sala poświęcona została monumentom. W samym jej środku umieszczona została trzymetrowa kompozycja przedstawiająca Jezusa na krzyżu. Jego poczerniałe od ognia ramiona wraz twarzą Zbawiciela wystruganą jakby przez czas i wiatr skłaniają do refleksji i zadumy nad przemijaniem. Ściany pomieszczenia zdobią fotografie ukazujące prace stanowiące owoc plenerów rzeźbiarskich, które odbyły się w latach 2013–2017. Są to głównie twory wielkie o tematyce religijnej, baśniowej, etnicznej, historycznej, jak również przedmioty użytkowe. Upiększają one ulice, parki i place w wielu miastach w Polsce i za granicą. W następnej sali zebrano przedstawienia kobiet i rzeźby zainspirowane motywem kobiecości. Stanowi ona źródło fascynacji autora od początku jego działalności. Dzieła te są najliczniejsze i darzone przez autora największym sentymentem. Wykonane są z niezwykłą dbałością o każdy szczegół, a jak mówi sam artysta, najbardziej dumny jest z wytworów, którym poświęcił najwięcej pracy i czasu. Trzecim blokiem tematycznym są rzeźby podejmujące motywy związane z muzyką, rodziną i sportem. Wśród nich znaleźć można także wiele prac abstrakcyjnych, będących odbiciem zjawisk niematerialnych, nastrojów, przeżyć i wyobrażeń Szpanowskiego. Są zapisem chwili. Najciekawszy element ekspozycji zebrano w sali czwartej. Szpanerki są zjawiskiem unikatowym w sztuce polskiej. Jedną z głównych inspiracji przy ich powstawaniu był naturalny kształt obrabianego materiału. To on dyktował rzeźbiarzowi formę końcową. Wykorzystywał więc obecne w drewnie sęki, skrzywienia tkanki, narośla, spróchnienia czy nadpalone części. Tworząc, starał się w jak najmniejszym stopniu ingerować w drewno. Jak wspominał, ze spacerów i podróży przywozi wiele wyrzuconych, odłamanych konarów i belek, które potem czekają w jego magazynie do momentu, w którym odnajdzie dla nich odpowiednie zastosowanie i formę. Wystawa została wzbogacona prezentacjami multimedialnymi ukazującymi proces rzeźbienia. Podczas zwiedzania oglądający mogli usłyszeć koncert akordeonowy przygotowany przez młodych wykonawców uczęszczających do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu, z którą artysta współpracuje od wielu lat.

Dopełnieniem treści prezentowanych w salach wystawienniczych są też zorganizowane i poprowadzone przez autora kolekcji pokazy pracy snycerza i warsztaty rzeźbiarskie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Ekspozycja czynna jest do końca kwietnia 2018r. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Ratusza, wierząc, że spotkanie z twórczością Edmunda Szpanowskiego będzie niezapomnianym przeżyciem estetyczno-artystycznym.