Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Dzień Dziecka w skansenie

 

„DZIEŃ DZIECKA W SKANSENIE”

Termin: 4 czerwca 2017 r.

godz. 10.00 – 18.00

DZIEŃ DZIECKA – zaledwie dwa słowa, a tak wiele pozytywnych emocji, wrażeń i radości. Wspólnie spędzone magiczne chwile, beztroska zabawa, nowe doświadczenia i konkursy z nagrodami – tak w skrócie wygląda przepis na udany Dzień Dziecka. Aby wziąć w nim udział wystarczy w dniu 4 czerwca 2017 r. odwiedzić sierpecki skansen. Zwiedzanie muzealnych wystaw, inscenizacje z udziałem uczestników, emocje tworzenia i konkursy z nagrodami – to zaledwie garstka prezentów od Muzeum, które czekać będą na najmłodszych podczas  imprezy plenerowej „Dzień Dziecka w skansenie”. W tym dniu naszym priorytetem jest wyśmienita, wspólna zabawa, połączona z rozwijaniem zręczności i kreatywności.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaproponuje dzieciom wcielenie się w role ich rówieśników sprzed lat, wiodących codzienne życie na dawnej wsi. Nasi milusińscy będą zatem praktykowali u plecionkarza i szewca, będą tkali na warsztacie tkackim, ubijali masło w kierzance, a nawet prali na tarze. Dzięki licznym inscenizacjom z udziałem najmłodszych łatwiej będzie zrozumieć, w jaki sposób wykonywano potrzebne na co dzień przedmioty: np. wyplatano kosze, lepiono garnki, haftowano ubrania, tkano chodniki. Dawną obyczajowość przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, dzięki której najmłodsi ujrzą scenki z życia codziennego sprzed lat. Ponadto na terenie jednej z zagród dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było”, czyli będą mogły wziąć udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal ujrzą pracę kieratu. Nie zabraknie także zabaw z gliną, podczas których każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca na kole garncarskim, a także własnoręcznie wykonać odlewy i odciski dłoni lub inną, dowolną pracę plastyczną. Niezapomnianych wrażeń dostarczy strzelanie z procy do celu, a dla miłośników budownictwa przygotowane zostały warsztaty „Wiejski cieśla”. Na terenie jednej z zagród do dyspozycji dzieci przekazane zostaną: skakanki, piłki, hula-hop, szczudła, lina do przeciągania, obręcze i fajerki, a dodatkową atrakcją będzie możliwość jazdy bryczką oraz w siodle.

Scena amfiteatru także należeć będzie do najmłodszych. Odbędzie się tu spektakl dla dzieci oraz koncert zespołu ludowego. Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” nie zabraknie także rywalizacji konkursowych z nagrodami. Odbędą się zarówno konkursy zręcznościowe, sportowe, jak i manualne, a zwycięzcy każdej konkurencji otrzymają nagrody. Podczas lekcji kaligrafii dzieci, zasiadając przy autentycznych ławkach z lat 30-tych XX wieku, zmierzą się ze sztuką starannego pisania.

W ramach kiermaszu na świeżym powietrzu prowadzona będzie sprzedaż łakoci, waty cukrowej, pieczywa obrzędowego. Na nowych właścicieli oczekiwać będą tradycyjne zabawki dziecięce – pluszowe misie, ręcznie strugane ptaszki  i drewniane kolejki.

„Dzień Dziecka w skansenie” to impreza dla całych rodzin. Zapraszamy serdecznie.

Powyższy program stanowi informację ogólną i może ulec zmianie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy zamieszczanym na głównym panelu strony 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

Patroni medialni