Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów

 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW ORAZ V DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

19 maja 2018

 

19 maja br. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza  do udziału w kolejnej edycji nocnego święta kultury, sztuki i nauki. Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy pragną odwiedzić muzea przy niewielkim nakładzie finansowym lub tych, którzy na co dzień nie mają na to czasu. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów za  symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących. W ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu obowiązuje wstęp bezpłatny. Ratusz i skansen będą czynne w godzinach 10.00 – 21.00, natomiast MMM w Bieżuniu- w godz.10.00 – 22.00.

W skansenie w 10 zagrodach chłopskich i dwóch dworach szlacheckich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Niepowtarzalną atmosferę skansenu tworzą chałupy otoczone ogródkami warzywnymi, sadami, lasem i polami uprawnymi. Na podwórzach spotkać można zwierzęta hodowlane i obejrzeć narzędzia rolnicze używane niegdyś na wsi. W izbach ukazane zostaną codzienne prace ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze na początku XX wieku związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowywanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W warsztatach rzemieślniczych będzie można przyjrzeć się jak tworzono narzędzia potrzebne na co dzień. Zwiedzający przyjrzą się też twórczości rzeźbiarzy działających w Sierpcu i okalających go miejscowościach oraz inspirujących się pięknem przyrody mazowieckiej. W muzealnej powozowni przyjrzą się zaś wystawie „Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

W sierpeckim ratuszu zwiedzający obejrzą wystawę „Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Witkowskiego”. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych około 100 prac, między innymi: malarstwo pejzażowe, szkice, rysunki i akwarele o różnorodnej tematyce. Artysta z pomocą swoich dzieł zabiera widza w podróż do miejsc, w których czas płynie nieco wolniej. Jego celem jest ukazanie piękna natury, ulotności chwili, uchwycenie zjawisk i spraw pozostających zwykle niezauważonymi. W godzinach 18.00–21.00 odbędzie się spotkanie z artystą. Będzie to niepowtarzalna okazja by nie tylko do rozmowy, ale również zobaczenia go podczas tworzenia.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza do poznawania kultury materialnej małego miasteczka z II poł. XIX w. W Muzeum zwiedzać można wystawę czasową  „Stefan Gołębiowski. Poeta, tłumacz Horacego, społecznik”. Na wystawie znajdują się m.in. rękopisy i maszynopisy utworów, dokumenty, fotografie, korespondencja z najwybitniejszymi polskimi twórcami i należące do Gołębiowskiego przedmioty codziennego użytku.  Bogaty materiał wspomnieniowy pozwala prześledzić proces formowania charakteru poety, poznać najważniejsze motywy jego dzień, daje też możliwość głębszego wniknięcia w motywy jego działań. Zwiedzający obejrzą też dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne lekarza z małego miasteczka. Wystawa pozwala poznać warunki życia mieszczan przed stu laty i zrozumieć jak przebiegało wtedy leczenie. Ekspozycje w Muzeum Małego Miasta można będzie zwiedzać w godz. 10.00 – 22.00.

O godzinie 18.00 dla uczestników wydarzenia wystąpi zespół Silver Heads rock’n'blues Band w koncercie pt. “50 lat przed Sławomirem”.

 

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniu 19 maja 2018:

Skansen -  godz. 10.00 – 21.00

Cena biletu wstępu 1 zł.

Ratusz -  godz. 10.00 – 21.00

Wstęp bezpłatny.

MMM w Bieżuniu – godz. 10.00 – 22.00.

Wstęp bezpłatny

 

 ZAPRASZAMY!