Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów

W ideę Nocy Muzeów zaangażowanych jest już ponad 150 miast europejskich. Zrodziła się ona w Berlinie w 1997 roku, gdzie odbyła się Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). W związku z olbrzymim zainteresowaniem wielu mieszkańców zaczęły powstawać podobne imprezy w kolejnych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Polega ona na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, 19 maja 2018 r. w godz. 10.00–21.00, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do zwiedzania wystaw stałych i czasowych prezentowanych w skansenie, ratuszu oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

W skansenie w 11 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. oraz dworze ziemiańskim zobaczyć będzie można wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. W poszczególnych izbach zaaranżowane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. Warte obejrzenia będą także ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni. Przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca oraz dawne pojazdy i akcesoria podróżne. Przy karczmie POHULANKA skoczne tańce i przyśpiewki ludowe przygrywać będzie wiejska kapela, a w swoich warsztatach przy pracy zobaczymy wiejskich rzemieślników: kowala, plecionkarza i szewca.

 

Bilet wstępu – skansen – 1 zł.

Bilet wstępu – Ratusz – 1 zł.

Bilet wstępu – Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – 1 zł.

Powyższy program stanowi informację ogólną i może ulec zmianie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy zamieszczanym na głównym panelu strony 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

Patroni medialni