Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów

 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW ORAZ V DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

19 maja 2018

 

19 maja br. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza  do udziału w kolejnej edycji nocnego święta kultury, sztuki i nauki. Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy pragną odwiedzić muzea przy niewielkim nakładzie finansowym lub tych, którzy na co dzień nie mają na to czasu. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów za  symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących. W ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu obowiązuje wstęp bezpłatny. Ratusz i skansen będą czynne w godzinach 10.00 – 21.00, natomiast MMM w Bieżuniu- w godz.14.00 – 22.00.

19 maja to również Dzień Otwarty Funduszy Europejskich – wydarzenie cykliczne służące promowaniu oraz udostępnianiu zrealizowanych z funduszy unijnych przedsięwzięć i projektów. Wizyta w skansenie będzie więc niepowtarzalną okazją do bliższego poznania zarówno mazowieckiej wsi sprzed 100 lat jak i  nowoczesnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Hotel Skansen Conference&SPA, które powstało m.in. dzięki funduszom unijnym. CKR Hotel Skansen Conference&SPA otworzy tego dnia dla Państwa swoje drzwi. Będzie można zobaczyć wnętrza budynku. W skansenie w 10 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. W izbach ukazane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. Zapraszamy do naszych dwóch dworów szlacheckich oraz na ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni, które przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu. Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów muzealna wieś tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Swym codziennym zajęciom oddadzą się wiejscy rzemieślnicy: plecionkarz, szewc czy krawcowa. W poszczególnych zagrodach będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, pomóc przy skręcaniu powrozów czy zobaczyć jak działa sieczkarnia napędzana kieratem. W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach. Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki w wykonaniu miejscowej twórczyni.

Zapraszamy także do ratusza, który swoimi wystawami czasowymi promuje kulturę lokalną.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu  to ekspozycja kultury materialnej małego miasteczka z II poł. XIX w. Na ekspozycji dwa, dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne : sypialnię wyposażoną w komplet mebli z topoli czeczoty i salonik, w którym przyjmowano gości i spędzano czas wolny. „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” to wystawa eksponująca m. in. najważniejsze momenty z historii miasta i ludzi w nich uczestniczących. Wystawa „Gabinet lekarza z małego miasteczka” prezentujący meble z gabinetu i biblioteczkę medyczną. Ekspozycje można będzie zwiedzać w godz. 14.00 – 22.00.

Do MMM w Bieżuniu oraz ratusza obowiązuje wstęp bezpłatny. Do skansenu– bilet wstępu w cenie 1 zł.

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniu 19 maja 2018:

Hotel Skansen Conferewnces&Spa – zwiedzanie obiektu – godz.10.00 – 13.00

Skansen, ratusz -  godz. 10.00 – 21.00

MMM w Bieżuniu – godz. 14.00 – 22.00.

 ZAPRASZAMY!

 

 o