Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów

 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

18 maja 2019

 http://mwmskansen.pl/wp-content/uploads/2018/07/20_logo_czerwone_rgb-0021.png

 

Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy na co dzień nie mają na to czasu odwiedzić muzea. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów do późnych godzin zwiedzać można wystawy prezentowane w skansenie oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących. Ratusz i skansen czynne są w godzinach 10.00 – 21.00, natomiast Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu w godz.10.00 – 22.00.

W skansenie w 10 zagrodach chłopskich i dwóch dworach szlacheckich z końca XIX i początku XX w. prezentowana jest wystawa “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Niepowtarzalną atmosferę skansenu tworzą chałupy otoczone ogródkami warzywnymi, sadami, lasem i polami uprawnymi. Na podwórzach spotkać można zwierzęta hodowlane i obejrzeć narzędzia rolnicze używane niegdyś na wsi. W izbach pokazywane są codzienne prace ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze na początku XX wieku związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowywanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W warsztatach rzemieślniczych przyjrzeć się można jak tworzono narzędzia potrzebne na co dzień. Zwiedzający poznają twórczość rzeźbiarzy działających w Sierpcu i okalających go miejscowościach oraz inspirujących się pięknem przyrody mazowieckiej. W muzealnej powozowni przygotowana jest dla nich wystawa „Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

W sierpeckim ratuszu zwiedzający obejrzą wystawę „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”. Pocztówki zdumiewają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Ich projektowaniem zajmowali się powszechnie znani rysownicy i ilustratorzy. Wśród nich znajdą się pocztówki – fotografie z portretami czy scenkami, pocztówki nawiązujące do folkloru regionalnego, ukazujące pejzaże i zwierzęta, bądź dzieci, a także widokówki świąteczne z tradycyjnymi motywami religijnymi.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza do poznawania kultury materialnej małego miasteczka z II poł. XIX w. Zwiedzający obejrzą wnętrza mieszkania i gabinetu lekarza z małego miasteczka żyjącego  XIX wieku. Wystawa pozwala poznać warunki życia mieszczan przed stu laty i zrozumieć jak przebiegało wtedy leczenie. W Muzeum zwiedzać można wystawę czasową „Inti Raymi – Inkaskie święto słońca”.  Ekspozycje w Muzeum Małego Miasta można będzie zwiedzać w godz. 10.00 – 22.00.

 

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniu 19 maja 2018:

Skansen -  godz. 10.00 – 21.00

Ratusz -  godz. 10.00 – 21.00

MMM w Bieżuniu – godz. 10.00 – 22.00.

 

ZAPRASZAMY!