Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Gry i zabawy wielkanocne

 

„Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje”

– Wielkanocny Poniedziałek w skansenie

2 kwietnia 2018  r. , godz. 10.00 – 18.00

 

        Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – Wielkanocny Poniedziałek, zwany także Lanym Poniedziałkiem lub – od nazwy zwyczaju – Śmigusem Dyngusem to dzień wyjątkowy. Niemal każdy z regionów Polski posiada własną tradycję obchodzenia tego dnia.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca, by w świątecznym czasie na chwilę zwolnić i przyjrzeć się bogatej wielkanocnej tradycji Mazowsza. “Gry i zabawy wielkanocne” to świąteczna impreza, która przybliży staropolskie zwyczaje wielkanocne i formy spędzania czasu w bezpośredni sposób – poprzez czynne uczestnictwo. Oto w Wielkanocny Poniedziałek na terenie skansenu królować będą ludowe gry i zabawy, w których mogą wziąć udział wszyscy zwiedzający. Sprawdzicie się w zbijaniu jaj, grze w kręga, toczeniu obręczy oraz chodzeniu na szczudłach. Pohuśtacie się na huśtawce wielkanocnej, a w izbie lekcyjnej wykonacie pod kierunkiem instruktora kartę wielkanocną. Każdy z was będzie mógł  wziąć udział w strojeniu wiosennego gaika, a w jednej z izb – obserwować proces powstawania papierowej korony kwietnej zdobiącej niegdyś ramy obrazów.

Ponadto zwiedzający będą mogli także obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu. W ramach wystawy prezentowane są świąteczne dekoracje, barwne palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie. Wystawę prezentującą środki transportu będzie można zwiedzić w powozowni, natomiast galeria rzeźby zaprezentuje wytwory sztuki ludowej zaklęte w drewnie.

Zachęcamy do świętowania Wielkanocy na świeżym powietrzu, w rodzinny, a jednocześnie aktywny sposób. Jest to możliwe poprzez uczestnictwo w imprezie „Gry i zabawy wielkanocne”. Zapraszamy 2 kwietnia 2018 r. w godz.10.00 – 18.00. To będzie niezwykle barwny, piękny i rodzinny dzień.

Zapraszamy !

Obowiązują ceny biletów wstępu zgodne z cennikiem: bilet normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny – 40 zł.


Patroni medialni