Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Miodobranie w skansenie


Miód lipcowy to lek zdrowy czyli „Miodobranie w skansenie”

Termin: 2 lipca 2017 r.

godz. 10.00 – 18.00

 

Dobroczynne właściwości miodu odkryli już starożytni Egipcjanie, którzy naczynie z miodem umieszczali w grobowcach faraonów. Ten słodki nektar od zawsze ceniony był też przez nasze babcie, które słusznie wykorzystywały właściwości miodu w leczeniu różnych chorób. Dziś wiemy już dokładnie jakie działanie ma miód na nasz organizm. Ale że wiedzy i informacji nigdy dość, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na piknik pszczelarski pt „Miodobranie w skansenie”, który odbędzie się w pierwszą niedzielę lipca  w godz. 10.00 – 18.00. Przybyłym na piknik zapewnimy liczne atrakcje. A przewodniczyć im będą profesjonalni pszczelarze – Wojciech Piotrkowski prowadzący Gospodarstwo Pasieczne w Żurominie oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Koło Pszczelarzy w Sierpcu. Pokazy będą odbywać się w naturalnej scenerii, czyli na terenie skansenowskich pasiek. Bartnicy zaprezentują liczne czynności związane z pozyskiwaniem miodu, między innymi: odsklepianie wosku z ramek, wirowanie miodu, czy też zakładanie węzy w ramkach. Dzięki funkcjonującym przez cały dzień dwóm stanowiskom pasiecznym każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca pszczelarza dawniej, a jak przebiega ona dziś. Prowadzone będą zarówno pokazy prowadzone przy pomocy drewnianych sprzętów pszczelarskich z początku XX w, jak i inscenizacje będą przy użyciu współczesnych akcesoriów. Ponadto na terenie muzealnej ekspozycji odbędzie się prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich.

Podczas święta złocistego przysmaku nie może zabraknąć degustacji świeżego miodu z plastrów oraz różnych gatunków miodów. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł spróbować różnych rodzajów miodu a następnie wybrać ten najsmaczniejszy. Dodatkową atrakcją będzie pokaz wyrobu masła oraz jego degustacja z wiejskim chlebem i miodem. Piknik będzie też doskonałą okazją do zakupu miodów, miodów pitnych i innych produktów pszczelich. Piknikowi towarzyszyć będzie kiermasz ludowy, na którym twórcy ludowi i rzemieślnicy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby.

W XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa odbędzie się msza św. w intencji pszczelarzy. Animatorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach z minionej epoki przybliżą codzienne życie mieszkańców wsi. Ponadto zwiedzający będą mogli podziwiać pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także wiejskich zajęć gospodarskich, jakim poświęcali czas mieszkańcy wsi. Jak wyglądało wykuwanie podkowy? W jaki sposób odbywało się tkanie chodnika ? A ręczne pranie i maglowanie bielizny …. ? Gwarantujemy, że te pytania nie pozostaną bez odpowiedzi. Ciekawą propozycją będą też porady zielarskie, z których skorzystać będzie mógł każdy uczestnik imprezy. Odbędzie się także pokaz pracy wiejskiego stolarza, pokaz powroźnictwa, a nawet wycinania firanek z papieru. Swe prace jak za dawnych lat będą wykonywać: garncarz, szewc, i wiejski plecionkarz.

Sceną amfiteatru zawładną zespoły artystyczne i kapele ludowe.

Specjalną ofertę przygotowaliśmy także dla dzieci. W izbie lekcyjnej odbędą się warsztaty wykonywania świeczek z węzy. Tymczasem podczas zajęć pt. „Jak to ze zbożem było” najmłodsi poznają proces  mielenie ziarna w żarnach, młócenia zboża cepami oraz odwiewania ziarna.

Nie zabraknie również  przejażdżek konnych bryczką i w siodle oraz wielu innych atrakcji.

Zapraszamy serdecznie na lipcowe święto miodu.

Powyższy program stanowi informację ogólną i może ulec zmianie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy zamieszczanym na głównym panelu strony 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

Patroni medialni