Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela Palmowa w skansenie

“NIEDZIELA PALMOWA W SKANSENIE”

25 marca 2018 r.

godz. 9.00 – 17.00

 

Podczas Niedzieli Palmowej skansen w Sierpcu staje się jednym z najbarwniejszych miejsc regionu. Urokliwe otoczenie wiosennej przyrody, interesująca wystawa wielkanocna oraz ciekawy program sprawiają, że z roku na rok „Niedziela Palmowa w skansenie” przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów. Przyjeżdżając do skansenu można nie tylko wziąć udział w procesji z palmami i zwiedzić wystawę wielkanocną, ale także wysłuchać koncertu muzyki ludowej, a nawet dokonać zakupu wielkanocnych akcesoriów. Najważniejszą pozycją programu „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest uroczysta msza święta w drewnianym kościele z XVIII wieku, której towarzyszy poświęcenie palm. Nieodłącznym elementem nabożeństwa jest procesja, gromadząca wszystkich wiernych przybyłych na uroczystość. W zabytkowych obiektach prezentowana jest wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje. Przygotowania do Świąt jawią się jako porządkowanie izb, wypiekanie chleba, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. Wystawę wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. W izbie szkolnej dzieci poznają tajniki  wykonywania tradycyjnych palm, a w salach dydaktycznych obejrzą prezentację multimedialną poświęconą wielkanocnej tradycji.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, którego przedmiotem jest wykonanie palmy przy użyciu naturalnych materiałów. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Nagrody przewidziano zarówno dla laureatów konkursu, jak i osób oddających głosy.

Uroczystości towarzyszą koncerty zespołów ludowych i folklorystycznych. Jarmark wielkanocny stworzy okazję do nabycia świątecznych akcesoriów:  palm wielkanocnych, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego. Różnorodność atrakcji sprawia, iż „Niedziela Palmowa w skansenie” jest propozycją dla osób w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży przybliży bogatą tradycję Świąt Wielkanocnych, zaś osoby dorosłe przeniesie w świat wspomnień.

Powyższy program stanowi informację ogólną i może ulec zmianie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy zamieszczanym na głównym panelu strony 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

 Patroni medialni