Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wykopki w skansenie

WYKOPKI W SKANSENIE

3 WRZEŚNIA

GODZ. 10.00 – 18.00 

Wraz z odejściem wakacji otaczające nas barwy zmieniają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przesycone słonecznymi promieniami zielenie i intensywne żółcie ustępują miejsca rdzawym pomarańczom i mglistym brązom. Ale przecież każda pora roku ma swój niepowtarzalny urok. Pierwsze oznaki jesieni można zauważyć w pierwszą niedzilę września w Muzeum Wsi Mazowieckiej – podczas imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie”.

Główną atrakcją imprezy są liczne pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków: wykopywanie przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, czy też sortowanie. Nie zabraknie też pokazów orki konnej i bronowania. Wszystkie prace polowe zaprezentowane zostaną w naturalnej scenerii, czyli na polach w pobliżu zagród. W związku  z tym, że dawniej jesienne prace wykonywano nie tylko na polach, inscenizacje w ramach imprezy będą się odbywać także na terenie zagród. Jedna z nich zachęci do udziału w  kręceniu powrozów, w innej zwiedzający zobaczą międlenie i rafowanie lnu, w kolejnej – mechaniczne gręplowanie wełny. Pokazom nadano charakter otwarty, wobec czego każdy uczestnik imprezy będzie mógł zmierzyć się z jesiennymi zajęciami wiejskimi. Nie lada atrakcją będzie strzyżenie owiec, które dawniej było nieodłącznym elementem prac jesiennych. W jednej z zagród będzie można spotkać szewca,  w innej  wikliniarza, a w kuźni  na gości oczekiwać będzie kowal. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano pokazy interaktywne z cyklu „Jak to ze zbożem było?” oraz warsztaty wykonywania ozdób ze słomy. Muzealna wieś będzie tętnić życiem, tym bardziej, ze pokazy wzbogacą inscenizacje z życia wiejskiej społeczności w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

Muzeum pamięta także o smakoszach jesiennych przysmaków. Specjalnie z myślą o nich przygotowano pokazy połączone degustacją owoców, warzyw i ziół pochodzących z muzealnych ogródków i sadów. Pysznie zapowiadają się więc pokazy kiszenia kapusty, wyciskania soku z pomidorów czy ubijania masła w kierzance połączonego  z degustacją z wiejskim chlebem i dżemem. Na spragnionych czekać będzie wyborna kawa zbożowa, orzeźwiająca woda z miętą i nie tylko…

W urokliwym drewnianym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji rolników.  Tymczasem na amatorów muzycznych wrażeń czekać będą koncerty zespołów ludowych.

Z pewnością duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzi wiejski kram, w ramach którego odbędzie się sprzedaż owoców, warzyw i zwierząt  z upraw i hodowli Muzeum. Królować będą oczywiście ziemniaki, ale  będzie można nabyć także pokaźne słoneczniki czy dorodne dynie, cebule, a nawet zwierzęta hodowlane – kaczki, kury, perliczki i króliki.

Na kiermaszu rękodzieła będzie można nabyć ręcznie wykonywane ozdoby z masy solnej, drewna, filcu czy szkła. Na smakoszy regionalnych potraw będą czekać potrawy regionalne z ziemniaków a także dania serwowane na stoikach gastronomicznych. Kluski ziemniaczane z okrasą lub domowym bigosem czy babka ziemniaczana zadowolą gusta najbardziej wymagających gości.

„Wykopki w skansenie” stanowią ukoronowanie sezonu letnich tematycznych imprez plenerowych. Serdecznie zapraszamy do korzystania z ostatnich ciepłych dni i spędzenia pierwszej niedzieli września w skansenie.

 Powyższy program stanowi informację ogólną i może ulec zmianie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy zamieszczanym na głównym panelu strony 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

 

Patroni medialni