Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
XI Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia „SIERPECKA JESIEŃ KAMERALNA 2014” – relacja

 

„Muzyka klasyczna trafiła pod strzechy”

W dniu 24 października w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbył się XI Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia „SIERPECKA JESIEŃ KAMERALNA 2014”. W festiwalu udział wzięli najzdolniejsi młodzi muzycy z Sierpca, Gąbina, Warszawy, Płocka, Mławy, Olsztyna, Kolbuszowej, Bydgoszczy, Gdańska, Bytomia, przed publicznością wystąpił także duet tenorów z Czech.

Współpraca Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu i sierpeckiego muzeum ma długą historię. Już wielokrotnie uczniowie placówki swoimi występami uświetniali najważniejsze wydarzenia muzealne. W miniony piątek natomiast przybyli do skansenu, by obok wykonawców z całego niemal kraju wziąć udział w konkursie muzycznym odbywającym się w ramach Festiwalu. W zmaganiach udział wzięły 24 zespoły. Każda grupa wykonała krótki program, w którym znalazły się znane utwory muzyki klasycznej. Po całym dniu przesłuchań komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Statuetki dla nich wykonał pan Edmund Szpanowski, sierpecki rzeźbiarz, którego prace podziwiać można na wielu wystawach w kraju i za granicą. Grand Prix „Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2014” przyznano Duetowi z Państwowej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku w składzie: Wojciech Niedziółka, Wiktor Mieczykowski. Pedagog prowadzący: Anna Rzymyszkiewicz. Zwieńczenie spotkania stanowił koncert w wykonaniu wszystkich laureatów, który wywołał wiele emocji i spotkał się z żywym zainteresowaniem publiczności.

Była to kolejna już edycja festiwalu organizowana wspólnie przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i sierpecką szkołę muzyczną. Dla uczestników stanowił on znakomitą okazję do spotkań i wymiany doświadczeń. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik i Burmistrz Miasta Sierpca, pan Marek Kośmider.