16 maja 2015 roku Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wzięło aktywny udział w projekcie, w który zaangażowanych jest już ponad 150 miast europejskich, organizując po raz kolejny Noc Muzeów. Idea zrodziła się w Berlinie w 1997 roku, gdzie odbyła się Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). W związku z olbrzymim zainteresowaniem wielu mieszkańców zaczęły powstawać podobne imprezy w kolejnych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Polega ona na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo.
W Bieżuniu, w tym roku oprócz zwyczajowego oglądania wystaw stałych i czasowych, miłośnicy historii regionalnej mogli poznać ciekawy projekt rewitalizacji bieżuńskiego zespołu pałacowo-ogrodowego autorstwa arch. inż. Bartłomieja Stachurskiego. Prezentowana wizualizacja adaptacji pałacu na Dom Pracy Twórczej jest dyplomową pracą Autora, obronioną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Mamy nadzieję, iż przyczyni się ona w jakimś stopniu do uratowania tego cennego zespołu zabytkowego przed zupełną zagładą.
Akcentem muzycznym wieczoru był mini koncert z cyklu „Odkrywamy Młode Talenty”, w wykonaniu Krystiana Staniszewskiego, ucznia Szkoły Podstawowej w Bieżuniu, który akompaniując sobie na pianinie, zaprezentował utwory własne oraz znane przeboje polskie i angielskie.
W czasie Bieżuńskiej Nocy Muzeów zwiedzający spróbować mogli regionalnych przysmaków ufundowanych przez firmę Cedrob S.A. oraz Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza.