Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wystawa czasowa w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”

Wystawa czasowa w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 

„Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk,

Mąż stanu i Artysta”

 

3 września 2015 roku w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbył się wernisaż kolejnej wystawy czasowej zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie we współpracy z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie.  Jej scenariusz opracowali Xymena Pilch – Nowakowska, Adam Dąbrowski, Jan Engelgard i Rafał Wróblewski. Aranżację wystawy w muzeum w Bieżuniu wykonała Lucyna Grabowska. Na 36 planszach, obok wielu znanych fotografii i dokumentów z życia Kompozytora i Artysty można obejrzeć również rolki z pierwszymi nagraniami muzyki w wykonaniu Mistrza z początku XX wieku oraz ostatnią płytę wydaną za jego życia przez firmę CBS. Ponadto na tablicach poświęconych karierze artystycznej Paderewskiego zaprezentowany został materiał ikonograficzny ilustrujący jego triumfy i liczne spotkania z wielkimi tego świata w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Włochy i Rosja. Wystawę wzbogacają oryginalne eksponaty związane z osobą Wielkiego Polaka ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

We wrześniowy wieczór 2015 organizatorzy postanowili przenieść uczestników wernisażu w klimat XIX-wiecznego Bieżunia. O godzinie 17 pod muzeum podjechał wolant, którym przybył do miasteczka sam Ignacy Jan Paderewski, entuzjastycznie witany przez rozemocjonowane bieżunianki – członkinie Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.       W rolę Mistrza wcielił się dr Jarosław Domagała – pianista, muzyczny prawnuk Artysty.          W jego wykonaniu zaproszeni goście posłuchać mogli koncertu utworów skomponowanych przez Paderewskiego, przeplatanych gawędą o najciekawszych momentach z jego bogatej biografii.

Impulsem do zorganizowania powyższej wystawy była 155. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, a także Jego domniemane koligacje rodzinne z XIX-wiecznym wójtem Bieżunia Janem Zaborowskim, którego małżonka pochodziła z rodziny Paderewskich.   Dotychczas nie udało się znaleźć niezbitych dowodów na pobyt Paderewskiego w Bieżuniu, tym niemniej jego dokonania muzyczne i kompozytorskie oraz rola jaką odegrał w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości są na tyle znaczące, by je przypominać i przedstawiać kolejnym, szczególnie młodym pokoleniom Polaków.

 Wystawa została otwarta przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego oraz kierownika bieżuńskiego Oddziału Jerzego Piotrowskiego. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło starosty żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego, prof. Ryszarda Juszkiewicza, Andrzeja Kamasy dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, proboszcza Tomasza Ozimkowskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryka Grześkiewicza, prezesa Koła Łowieckiego „Łabędź” ks. dr. Piotra Siołkowskiego, prezesa Bieżuńskich Kombatantów Aleksandra Domeradzkiego, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu Małgorzaty Kraśniewskiej, dyrektora Żuromińskiego Centrum Kultury Piotra Wlizło, gości z Mławy, Sierpca, Żuromina i Bieżunia.

Po uczcie duchowej zebrani spróbować mogli tradycyjnych potraw regionalnych ufundowanych przez wieloletnich partnerów bieżuńskiego muzeum: firmę CEDROB S.A., ZŁOTA KURKA Sp. z o. o., Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza oraz fermę drobiu Anny i Krzysztofa Dudkiewiczów. Po raz pierwszy w tej roli wystąpiło również Bieżuńskie Koło Łowieckie „Łabędź” reprezentowane przez prezesa ks. dr. Piotra Siłokowskiego oraz łowczego Tadeusza Rogowskiego fundatorów smakowitego gulaszu myśliwskiego, przygotowanego przez Teresę i Ryszarda Chlebowskich, właścicieli restauracji „Słoneczna” w Czernikowie. Wszystkim ofiarodawcom i współpracownikom, którzy przyczynili się do przygotowania tego wieczoru organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Wystawa czynna będzie do 08.01.2016r. Podczas jej oglądania posłuchać będzie można muzyki Ignacego Jana Paderewskiego, a także obejrzeć filmy dotyczące Jego życia, twórczości i działalności.