Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Plenery skansenu motywem przewodnim nowej płyty Witolda Janiaka

  We wrześniu na terenie skansenu powstawały zdjęcia na okładkę płyty Witolda Janiaka – pianisty, kompozytora, zdobywcy wielu prestiżowych nagród muzycznych.

“Zagrajcie swoją muzykę…” Witolda Janiaka to dziewięć autentycznych ludowych melodii w autorskim opracowaniu na jazzowe trio fortepianowe. Potwierdzeniem atrakcyjności tego składu były sukcesy podczas krajowych i zagranicznych koncertów, promujących  poprzednią płytę ( “Cinema meets Jazz”). Oprócz lidera na fortepianie, możemy tu usłyszeć młodych, niezwykle kreatywnych muzyków: Rafała Różalskiego na kontrabasie i Kamila Miszewskiego na perkusji.

            W najnowszych nagraniach styl Janiaka, rozpoznawalny już i lubiany przez publiczność, łączący w sobie jazzowe środki ekspresji z przystępnością przekazu, wzbogacony został o elementy nieodmiennie kojarzące się z polskością.

    Na bazie tradycyjnych melodii łódzki pianista buduje subiektywną, czasem energetyczną, czasem nostalgiczną, opowieść o naszej kulturze i tradycji.  Po prostu “Polish Jazz”.

 

Witold Janiak tak mówi o Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu:

“Sierpc, jego wyjątkowe plenery oraz atmosfera polskiej wsi, którą nasiąka tutaj każdy zwiedzający, od początku wydawał mi się idealnym pomysłem na okładkę płyty. Miałem kiedyś przyjemność odwiedzić skansen podczas wycieczki z rodziną. Zrobiliśmy kilka zdjęć i przyglądając im się później stwierdziłem, że cała okolica wygląda wyjątkowo “filmowo”. Nie bez przyczyny właśnie tutaj kręcono  “Pana Tadeusza”. Kilka lat później, gdy wraz z Olą Korszuń – fotografką i graficzką, zastanawialiśmy się co mogłoby być motywem przewodnim mojej czwartej płyty, w ręce wpadło mi zdjęcie mojej córki wykonane pod “niebieskim domkiem”. Ola od tej pory już wiedziała, że grafikę płyty i strony internetowej oprze na zdjęciach wykonanych w Sierpcu. I tak też się stało. Sesja przebiegła w wyjątkowo przyjaznej atmosferze i przy wspaniałej wiosennej pogodzie. Spotkaliśmy się z doskonałym przyjęciem, wyrozumiałością i pomocą. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pana  Roberta Piotrowskiego. Ten wiosenny dzień na długo zostanie w naszej pamięci i jestem pewien, że będziemy tu wracać nie raz. Niebieski domek znalazł swe miejsce na okładce płyty, która trafiła do prenumeratorów Jazz Forum, natomiast płyta komercyjna otrzymała szatę graficzną utrzymaną w konwencji narodowej flagi.”