Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
XII Sierpecka Jesień Kameralna – relacja

„Muzyka kameralna wśród wiejskiej ekspozycji”

Przez dwa dni sierpecki skansen wypełniały takty najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej. Już po raz 12 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu zaprosiła młodych muzyków do udziału w „Sierpeckiej Jesieni Kameralnej”. Współorganizatorami wydarzenia było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Rada Rodziców PSM I st. w Sierpcu. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik i Burmistrz Miasta Sierpc, Jarosław Perzyński.

 

W czasie dwóch dni przesłuchań, od 23 do 24 października 2015r. jury w składzie: przewodnicząca prof. Krystyna Borucińska (Warszawa), prof. Magdalena Szczepanowska (Kraków), prof. Bogdan Dowlasz (Łódź) i Cezary Traczewski (Wrocław) wysłuchało kilkudziesięciu aranżacji dzieł klasyków. Wydarzenie poświęcono pamięci Tadeusza Paciorkiewicza. Pochodzący z Sierpca muzyk, kompozytor i pedagog stworzył wiele pięknych dzieł oraz wychował całe pokolenia młodych twórców. Również jego kompozycje publiczność usłyszała podczas koncertu wieńczącego zmagania konkursowe.

Z roku na rok Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia zdobywa coraz większą popularność. Do Sierpca przybyli bowiem wykonawcy pochodzący m.in. z Kołobrzegu, Warszawy, Olsztyna, Gdańska i Wałbrzycha. W porównaniu z poprzednimi edycjami poszerzył się również ich repertuar młodych artystów. Obok skrzypków, pianistów, wiolonczelistów i gitarzystów pojawili się również harfiści, akordeoniści i muzycy grający na marimbie. Oceniający byli pod wielkim wrażeniem poziomu artystycznego wykonawców. Podczas obrad wyłonili najlepsze zespoły w kilku kategoriach. Nagrodę ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Miasta Sierpca otrzymał duet akordeonowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. Statuetka Grand Prix autorstwa wybitnego rzeźbiarza, Edmunda Szpanowskiego trafiła natomiast do rąk duetu gitarowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w składzie: Rafał Majek i Paweł Jan Kryczka, przygotowanego przez Elżbietę Pliszkę. Instrumentaliści zachwycili swoim brawurowym występem zebraną publiczność. Prócz nich podczas uroczystej gali kończącej Festiwal wystąpili także pozostali laureaci.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych dostępna jest na stronie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu:

https://szkolamuzycznasierpc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=274:regulamin-xii-sierpeckiej-jesieni-kameralnej-2015&catid=35:festiwal&Itemid=38

Za rok kolejna edycja festiwalu, na którą już teraz wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Sierpcu serdecznie zapraszamy.