Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Relacja z Ormiańskich Ostatków w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Ormiańskie Ostatki w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

 

 Już po raz 10 Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu jest organizatorem projektu pod nazwą Ostatki w Muzeum, w trakcie którego prezentowana jest kultura, sztuka i historia przedstawicieli narodów z różnych, często bardzo odległych części świata. Wystawy przygotowywane są we współpracy z ambasadami  tych państw oraz przy zaangażowaniu wielu niezawodnych przyjaciół muzeum. Na wernisażach, podczas których oprócz poznawania odległych cywilizacji, degustuje się egzotyczne potrawy narodowe,  jak również przysmaki kuchni miejscowej, zapraszane są zespoły prezentujące muzykę określonego kraju. Odwiedzają tego wieczoru muzeum również tradycyjni mazowieccy przebierańcy zapustni. 

Jest to zawsze wydarzenie ponadlokalne, w którym uczestniczy wiele osób z  naszego miasta i regionu. Informuje  o nim  prasa, mówi radio, pokazuje telewizja i Internet.

Idea jaka przyświeca organizatorom, to przede wszystkim chęć otwarcia się na różnorodne kultury, obyczaje, zwyczaje, smaki. Prawie każdy marzy o dalekich podróżach, odwiedzeniu nieznanych zakątków świata. Chcielibyśmy poprzez te wystawy zaszczepić szczególnie młodemu pokoleniu bakcyla poznawania, otwartości, tolerancji. Chcielibyśmy by nasze wystawy stały się dla kogoś impulsem do odwiedzenia prezentowanych w bieżuńskim muzeum krajów i konfrontacji  tego, co zaprezentowaliśmy na ekspozycji z rzeczywistością.

Dotychczas prezentowane były takie kraje jak: Szwajcaria, Ekwador, Finlandia, Irlandia, Uzbekistan, Brazylia, Iran, Kuba, a ostatnio Mołdawia.

Tegoroczne Ostatki postanowiliśmy poświęcić kulturze, przyrodzie i mieszkańcom dalekiej Armenii. 6 lutego 2016 roku u odbył się wernisaż wystawy „Armenia na wyciągnięcie ręki” w fotografii ks. Stanisława Pindery. Autor jako wikariusz biskupi miał okazję zwiedzić wiele zakątków świata i utrwalić je fotograficznym obiektywem. Nie potrafi on milczeć wobec piękna, którego będąc w Armenii nie sposób nie zauważyć. Przez swoje fotografie chce nam wskazać drogę do piękna doskonałego, jakim jest Bóg. Wystawa zaaranżowana w bieżuńskim muzeum przez Lucynę Grabowską, składa się ze 110 fotogramów wykonanych podczas kilku podróż do Armenii. Prezentuje ona architekturę, głównie sakralną, portrety życia codziennego, przepiękne górskie krajobrazy z dominującą świętą górą Ormian – Araratem. Ks. Pindera w 2004 roku wstąpił w szeregi Polskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, jako pierwszy kapłan w powojennej historii tej organizacji. Prezentowane fotogramy stanowiły kanwę do wydanego w 2007 roku albumu „Armenia. Kamienie silniejsze niż człowiek”, za który Autor został uhonorowany dwoma wysokimi odznaczeniami: ormiańskim – AGBU Garbis Papazian Award oraz polskim Złotym Krzyżem Zasługi.

Tegoroczne Ostatki w niekonwencjonalny sposób zaczęła Bieżuńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej w programie  zatytułowanym „Bieżuńskie wesele”.

Licznie przybyłych tego wieczoru gości z Warszawy, Mławy, Sierpca, Lublina, Giżycka, Opinogóry, Zielonej, Grudziądza, Golubia Dobrzynia, Radzanowa, Malużyna, Czernikowa, Żuromina i oczywiście z Bieżunia przywitał w imieniu organizatorów kierownik  Oddziału Jerzy Piotrowski. Szczególnie gorąco powitany został Ambasador Armenii w Warszawie Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan – Honorowy Patron naszego projektu, który przybył do Bieżunia z małżonką Marianną oraz trojgiem dzieci i mamą, a także konsul ambasady Tigran Vardanyan z małżonką i dzieckiem. Ambasador podziękował organizatorom za przygotowanie wystawy oraz Wieczoru Ormiańskiego w Bieżuniu. Wystąpienie  to tłumaczyła przysięgła tłumacz  języka ormiańskiego  Pani Lilit Karapetyan, która przybyła do Bieżunia również z rodziną. Głos zabrali także burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak, którzy przekazali  gościom okolicznościowe prezenty.

Najbardziej ormiańskim akcentem wieczoru był program artystyczny w wykonaniu zespołu „Musa – Ler” pod dyrekcją Hakoba Baghdasaryana. Żony dyplomatów zaprezentowały zebranym tradycyjne  narodowe tańce. Dla uhonorowania ormiańskich gości, artystów oraz wszystkich przybyłych tego wieczoru do  bieżuńskiego muzeum, przygotowany został okolicznościowy tort w barwach narodowych Armenii,  podzielony następnie przez ambasadora  Edgara Ghazaryana, burmistrza Andrzeja Szymańskiego, starostę  Jerzego Rzymowskiego, posła Waldemara Olejniczaka oraz kierownika Jerzego Piotrowskiego.

Zamiarem organizatorów  ostatkowych spotkań jest prezentacja kultury wybranego kraju, ale też przypominanie miejscowej tradycji. Stąd część kulinarna przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia, Koło Łowieckie „Łabędź” oraz firmę Cedrob S.A. cieszyła się również dużym zainteresowaniem zebranych, którzy spróbować mogli tradycyjnego bieżuńskiego bugaja, smalcu, faszerowanych gęsi oraz  jajek,  pączków i faworków,   a także wyrobów firmy Cedrob S.A.. Nie zabrakło też  regionalnych  smakołyków z  Armenii przygotowanych przez mieszkające w Polsce,  zaprzyjaźnione z muzeum rodziny  Ghazaryan oraz  Baghdasaryan: szaszłyków, gołąbków w liściach winogronowych, dojrzewającej wołowiny oraz oczywiście ormiańskiego wina przywiezionego przez  ambasadora Armenii. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy i spotkania ostatkowego, przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi współwłaścicielowi oraz wiceprezesowi Rady Nadzorczej Cedrob S.A., właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego oraz Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Zbigniewowi Przywitowskiemu właścicielowi firmy Złota Kurka S.A., Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom – właścicielom fermy drobiu z Bieżunia, Krzysztofowi Czyżykowi – dystrybutorowi firmy Husqvarna z Sierpca, członkom Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, pracownikom Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wolontariuszom, a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.

Ważnym elementem Ormiańskich Ostatków w Bieżuniu była na pewno relacja z ich przebiegu przygotowana przez  Smbata Hovhannisyana – korespondenta  publicznej stacji telewizyjnej Armenii ARM1, którą ormiańscy telewidzowie zobaczą w najbliższym czasie. Ciekawostką świadczącą o wielkiej sile Internetu był na pewno krótki filmik z wernisażu umieszczony na Facebooku przez redaktora naczelnego Kuriera Żuromińskiego Adama Ejnika, który obejrzało w ostatkowy wieczór ponad 1000 osób (w momencie oddania do druku tej relacji było to już prawie 3000 odsłon).

Imprezą towarzyszącą wystawie, którą oglądać będzie można  aż do 10 sierpnia, jest  konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży, do udziału w którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a  którego tematem jest prezentowana ekspozycja. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród laureatom, odbędzie się w siedzibie Ambasady w Warszawie.