Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Relacja z imprezy “Gotowanie na polanie”

Tegoroczne „Gotowanie na polanie”, które wpisuje się w cykl imprez plenerowych skansenu, odbyło się pod znakiem wiosennej aury. I choć kilka dni wcześniej   pogoda płatała figle, to niedzielny poranek powitał nas piękną pogodą. Impreza była wyjątkowo udana. W dniu 1 maja br. skansen odwiedziło 3100 osób.

Tradycyjnie centralnym punktem imprezy był konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. Towarzyszył mu oczywiście kiermasz regionalnych potraw, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Pięknie zaprezentowane pajdy chleba wiejskiego ze smalcem, kiełbasy własnego wyrobu, regionalne ciasta i ciasteczka, niezliczone rodzaje miodów i nalewek – oto prawdziwy raj dla smakoszy. „Gotowanie na polanie” to czas, gdy do Sierpca przybywają reprezentanci Mazowsza – między innymi koła gospodyń, uczniowie okolicznych szkół, czy wystawcy indywidualni, którzy pragną zaprezentować swój dorobek kulinarny czy popisowe danie. Potrawy zgłoszone do konkursu oceniało pięcioosobowe Jury, wśród którego znaleźli się również turyści odwiedzający w tym dniu skansen. Rywalizacja odbywała się w kilku kategoriach, wśród których znalazły się: najsmaczniejsza zupa, potrawa mięsna, danie jarskie, przystawka, napój i deser. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD oraz pamiątkowe dyplomy.

Wyniki konkursu “Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka” w roku 2016

Do konkursu zgłoszono ogółem 44 potrawy, w tym w kategorii:

Zupa – 5

Danie jarskie – 7

Potrawa mięsna – 7

Przekąska – 7

Deser – 11

Napój – 7

Członkowie Jury oceniając potrawy brali pod uwagę wygląd, smak i sposób podania potrawy. W każdej z kategorii przyznana została jedna nagroda główna.

Zwyciężyły następujące potrawy:

w kategorii “zupa” - potrawa z numerem 5 – zupa grzybowa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Różyce

w kategorii “danie jarskie” – potrawa z numerem 1 – kołduny mazowieckie z soczewicy w kapuście przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze

w kategorii “potrawa mięsna” – potrawa z numerem 2 – rolada z piersi gęsi  przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach

w kategorii “przekąska” – potrawa z numerem 3 – pierogi z mięsem przygotowana  przez Stowarzyszenie KGW Jagna w Tłuchowie

w kategorii “deser” – potrawa z numerem 4 – sybirak – przygotowany przez panią Iwonę Bogdańską

w kategorii “napój” – potrawa z numerem 2 – cytrynówka przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich “Łęczanki”

SERDECZNIE GRATULUJEMY !

 Ponadto w ramach imprezy odbył się także konkurs pt. “Zręczny kucharz”, w którym z wielkim zapałem zmierzyli się turyści. Ku naszej radości, chętnych do krojenia i szatkowania warzyw na czas nie brakowało !

Konkursy gastronomiczne i kiermasz nie były oczywiście jedynymi atrakcjami imprezy. Uroczystość miała charakter biesiady, w którą wprowadził Zespół Kupianka Cepelia z Kadzidła. Można było podziwiać widowisko Wesele Kurpiowskie w wykonaniu  Zespołu Folklorystycznego KURPIANKA CEPELIA z Kadzidła – cz. I „Wybiór do ślubu” oraz cz. II – “Powrót od ślubu i obtańcówka”.

Podczas „Gotowania na polanie” nie  zabrakło też pokazów rzemiosła i rękodzieła  ludowego.okaz garncarstwa, powroźnictwa czy prania i maglowania bielizny – to tylko nieliczne z pokazów prezentowanych w ramach „Gotowania na polanie”. W izbie lekcyjnej sprzed lat najmłodsi wzięli udział w dyktandzie kulinarnym, a na terenie jednej z zagród dowiedzieli się “Jak to ze zbożem było….”. W przeważającej liczbie wymienionych pokazów ochoczo uczestniczyli zwiedzający i wykonywali konkretne czynności towarzyszące życiu naszych przodków. Liczne scenki zaczerpnięte z życia naszych przodków zaprezentowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej MŁAWA.

Do zwiedzania zachęcały także wystawy  stałe prezentowane we dworze, galerii rzeźby i powozowni.

Przez cały dzień na skansenowskiej polanie paliło się ognisko zachęcające do pieczenia kiełbasek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przejażdżki konne: bryczką oraz w siodle.

Zapraszamy Państwa  na kolejne imprezy plenerowe!

 

Współpraca

 

 

Patroni medialni

 

 

 

Sponsorzy