Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wystawa malarska Joanny Wancerz

Na przełomie lipca i sierpnia wnętrze sali ekspozycyjnej mieszczącej się w budynku A na terenie skansenu wypełniły dzieła malarskie autorstwa Joanny Wancerz, artystki czerpiącej inspiracje z sielskiego wiejskiego życia. Dominatę wystawy stanowią spotykane na codzień na wsi zwierzęta, a mianowicie krowy. Patrząc na te stworzenia, odnosi się wrażenie, że są to zwierzęta powolne i ociężałe. Jednak obecność krów przynosi wrażenie spokoju oraz beztroski. Prace wyróżniają się niebywałą precyzją.
Joanna Wancerz w latach 2009-2014 studiowała na kierunku edukacja artystyczna w Instytucie Edukacji Artystycznej APS. W 2012 roku obroniła dyplom licencjacki z malarstwa w pracowni prof. Joanny Stasiak, na który składał się cykl prac zatytułowany „Krowy z Wólki Kliczewskiej”. Wieś zawsze była jej bliska, ze względu na rodzinne korzenie, pasjonuje się pracą z żywym modelem i malarstwem z natury.

Joanna Wancerz – w latach 2009-2014 studiowała na kierunku edukacja artystyczna w Instytucie Edukacji Artystycznej APS. W 2012  roku obroniła dyplom licencjacki z malarstwa w pracowni prof. Joanny Stasiak, na który składał się cykl prac zatytułowany „Krowy z Wólki Kliczewskiej”. Wieś zawsze była jej bliska, ze względu na rodzinne korzenie, pasjonuje się pracą z żywym modelem i malarstwem z natury. 

Joanna Wancerz  o swoich dziełach:

 ”Jean François Millet zawarł w swoich obrazach poruszającą specyfikę wiejskiego życia, stanowi ona mój punkt wyjścia. Ja jednak skupiłam się na tym elemencie wsi, który u Milleta często pojawia się w sztafażu. Cykl prac ukazuje “mikrospołeczność” krów we wnętrzu obory. Obrazy malowałam w okresie jesienno-zimowym, gdy krowy nie były wypędzane na pastwisko. Od listopada 2011r.  raz w miesiącu wyjeżdżałam na plener do Wólki Kliczewskiej, rodzinnej miejscowości mojej mamy. Praca z żywym modelem oraz niepowtarzalny klimat miejsca, miały znaczący wpływ na przebieg pracy.”

Wystawę można zwiedzać na terenie skansenu do końca  października 2016 r. (sala A – wejście od ul. Narutowicza). Zapraszamy.