Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Polska na weekend” dla TVN24 w Sierpcu

Regionalne sery, odkrycia archeologów i powrót do tradycji

czyli atrakcje Sierpca

 

 

W wakacyjną sierpniową sobotę (20.08.2016 r.) widzowie Telewizji TVN24 oglądający program „Polska na weekend” mieli okazję podziwiać uroki miasta Sierpc oraz jego najbliższej okolicy.

„Polska na weekend” to program, który popularyzuje miejsca szczególnie warte uwagi; takie, które podczas wakacyjnych wojaży odwiedzić po prostu trzeba! Tym razem prowadzący Aleksandra Janiec i Jakub Porada postanowili zarekomendować turystyczne i kulinarne walory naszego miasta. Program składał się z trzech części, emitowanych co godzinę. Tryptyk rozpoczyna opowieść o bogatej genezie Sierpca, historii miasta oraz jego pięknym położeniu. Widzowie poznali warte odwiedzenia miejsca zlokalizowane w mieście- przede wszystkim zabytki sakralne, jak słynący z kultu maryjnego kościół pw. Najświętszej Marii Panny i najstarszą świątynię – kościół farny. Prowadzący zwrócili także uwagę na trwające od kilku lat na ziemi sierpeckiej poszukiwania archeologów, dzięki którym na jaw wyszedł fakt istnienia tutaj zamku wzniesionego prawdopodobnie jeszcze w XV wieku. Druga odsłona poświęcona została degustacji serów wywodzących się z Sierpca, a także … lekcji nurkowania w basenie Hotelu Skansen Conference&Spa i okolicznych jeziorach. Zwieńczeniem programu była część trzecia, poświęcona najbardziej znanej atrakcji turystycznej miasta, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Widzowie mogli podziwiać urokliwe plenery skansenu, a następnie ujrzeli, jak –  pod kierunkiem muzealnego instruktora – Aleksandra Joniec uczy się tkania dywanu na warsztacie tkackim. Także Jakub Porada nie oddawał się bezczynności, bowiem zgłębiał tajniki kucia żelaza, asystując kowalowi pracującemu w kuźni. Następnie prowadzący przenieśli się na jedno z pól zlokalizowanych na terenie skansenu, by wraz ze żniwiarzami w tradycyjny sposób kosić zboże kosą, a następnie wiązać je w snopki. Podróż po ziemi sierpeckiej zakończyła wycieczka rowerowa, podczas której prowadzący zaprezentowali walory przyrodnicze tych okolic oraz dwa zabytkowe młyny wodne w miejscowościach Choczeń i Kwaśno.

Okazuje się, że ziemia sierpecka to miejsce atrakcyjne turystycznie, wyróżniające się pięknem przyrody i bogactwem zabytków, a także nowoczesnym zapleczem hotelowo – gastronomicznym.