Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych

Inni a jednak tacy sami –

relacja z Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych

w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

27 sierpnia 2016 r. Muzeum Wsi Mazowieckiej gościło uczestników Sierpeckiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku zorganizowany został po raz dwunasty. Jego organizatorem było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu we współpracy z Sierpeckim Stowarzyszeniem „Szansa na Życie”, Starostą Powiatu Sierpeckiego Janem Laskowskim, Burmistrzem Miasta Sierpca Jarosławem Perzyńskim. Uroczystość odbyła się w ramach Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych.

Nadrzędną ideą wydarzenia jest upowszechnianie ideałów społeczeństwa otwartego, pozbawionego barier, jak również przybliżenie osobom zdrowym problemów, z jakimi na co dzień muszą zmierzać się osoby z dysfunkcjami.

W ramach imprezy Muzeum oferowało promocyjną cenę biletów dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w wysokości 2 zł.

Uczestnicy imprezy zwiedzali wystawę Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych prezentowanej we wnętrzach obiektów z przełomu XIX i XX w. oraz ekspozycji stałych prezentowanych w dworze ziemiańskim, galerii rzeźby i powozowni. Ponadto na terenie ekspozycji odbywały się liczne warsztaty rzemiosła i rękodzieła ludowego. Można było także spróbować swych sił w codziennych zajęciach sprzed lat: praniu i maglowaniu odzieży czy ubijaniu masła w drewnianej masielnicy. Wiele osób z zainteresowaniem przypatrywało się pracy szewca, licznych obserwatorów miał też plecionkarz. Na brak zainteresowania nie narzekała również tkaczka, która oddawała się pracy przy krosnach. Teren jednej z zagród zamienił się w plac zabaw sprzed lat; tutaj każdy mógł pobawić się w taki sam sposób, w jaki bawiły się dzieci kilkadziesiąt lat temu. Toczenie obręczy i fajerek, ringo i jeżdżenie na  hulajnogach szybko znalazły amatorów. U wiejskiej zielarki z zaciekawieniem słuchano ciekawostek związanych z dobroczynnymi właściwościami ziół, a u krawcowej poznawano metodę pracy na maszynie pedałowej. W ramach warsztatów  papieroplastyki uczestnicy własnoręcznie wykonywali bibułkowe kwiaty, a podczas pokazów powroźnictwa mieli okazję ujrzeć proces wykonywania lin i powrozów. Odbył  się także konkurs wiedzy ekologicznej, zorganizowany pod patronatem Starosty Sierpeckiego. Liczne rywalizacje i konkursy z nagrodami przygotowali wolontariusze ze Stowarzyszenia SZANSA NA ŻYCIE z Sierpca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ceramiczne, w ramach których każdy mógł przekonać się, jak wygląda praca na kole garncarskim.  

Podczas Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych nie mogło zabraknąć ludowych akcentów muzycznych. Przy karczmie wesołe melodie przygrywała wiejska kapela ludowa. Tymczasem na scenie amfiteatru zagościł Zespół  Pieśni i  Tańca Ziemi Kutnowskiej przybliżający barwny folklor różnych regionów. Specjalnie z okazji Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych członkowie zespołu przygotowali warsztaty muzyczne, do udziału w których zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy imprezy. Muzyczną część artystyczną zaprezentował także Zespół MANABA z Publicznego Gimnazjum w Mochowie.

To był naprawdę udany dzień. Dzień, w którym  byliśmy Razem. Na przekór wszystkiemu.