Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wystawa „Militaria przez wieki” w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Wystawa „Militaria przez wieki” w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

„Militaria przez wieki” to wystawa broni używanej podczas wojen i bitew na terenach Północnego Mazowsza. Od kamiennego toporka po ciężki karabin maszynowy – organizatorzy wystawy zabrali zwiedzających w podróż przez epoki, w historię wojen…

- Po to, żebyśmy pamiętali, jak dobrze żyć w pokoju, a broń na zawsze powędrowała do muzeów – mówił Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

Setki eksponatów można oglądać na wystawie „Militaria przez wieki” w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W piątek 2 września Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum otworzył militarną wystawę podczas uroczystej gali. Towarzyszył mu Tadeusz Manista przewodniczący Żuromińskiej Grupy Historycznej współorganizatora wystawy.

Jak zwykle w Bieżuniu gości była pełna sala. Wśród nich starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Henryk Grześkiewicz, Roman Kochanowicz dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, dyrektorzy szkół i instytucji oraz wielu znakomitych gości.

Oręż sprzed wieków

W sali wystawowej Muzeum zgromadzono broń z różnych okresów historycznych. Najstarsze eksponaty pochodzą z epoki brązu, znalazła się tu też broń średniowieczna, najwięcej jednak eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku.

Na wystawie można oglądać broń palną, broń białą, amunicję, umundurowanie            z rożnych epok. Dużym powodzeniem zwiedzających cieszy się kolekcja bagnetów należąca do komendanta KPP Żuromin Witolda Lemańskiego. Z kolei Żuromińska Grupa Historyczna odtworzyła między innymi leśną ziemiankę  z sinogórskich lasów należącą do partyzantów Armii Krajowej.

Wystawę można oglądać w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu ulica Stary Rynek 19 do 15 stycznia 2017 roku.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych i muzealnych. Udostępnili je: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, insp. Witold Lemański, Izba Pamięci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie, Muzeum Juszkiewiczów w Mławie, dr Maria Turos, Wiesław Paszta, Żuromińska Grupa Historyczna oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W Sali wystaw czasowych bieżuńskiego muzeum ich aranżacji podjęła się Lucyna Grabowska.

„Są one świadectwem historii, często bardzo tragicznej, opowiadającej o walce naszych przodków o odzyskanie i utrzymanie Niepodległości. Wspominają ją nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń, książki, filmy oraz przedmioty zachowane przez pasjonatów: egzemplarze broni białej oraz palnej, umundurowanie, sprzęt, ale również guziki, bagnety, łuski, elementy wyposażenia czy frontowe listy i dokumenty” – piszą o wystawie organizatorzy.

Subiektywne poszukiwanie gwiazd.

Uroczyste otwarcie wystawy „Militaria przez wieki” miało swoje gwiazdy. Tradycyjnie byli nimi bieżuńscy gospodarze z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Bieżunia wspierani przez lokalne firmy. Ale tego dnia wyrosły nam również nowe gwiazdy. Pierwszą z nich (w ujęciu chronologicznym) był zespół Silver Heads, który tego dnia miał być artystycznym tłem dla muzealnej imprezy. Wyrósł jednak ponad to tło i poruszył gości wystawy znakomitymi aranżacjami pieśni z czasów wojny. Wysłuchaliśmy utworów napisanych do wierszy Broniewskiego „Bagnet na broń”, Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach Westerplatte”, „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej, czy „Sag mir wo die Blumen sind” Marleny Dietrich, znany z polskiej wersji „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” w wykonaniu Sławy Przybylskiej. Odważnym pacyfistycznym zwieńczeniem koncertu była pieśń Johna Lennona „Imagine”. Koncert poruszył publiczność. Silver Heads zebrał burzę braw.

Kolejna gwiazda wyrosła już w trakcie przedstawiania eksponatów. Był nią komendant Komendy Powiatowej Policji w Żurominie, który z ogromnym znawstwem i pasjonacką swadą opowiadał o pokaźnej kolekcji bagnetów, które wypożyczył na potrzeby wystawy. Przy komendancie gromadził się coraz większy tłum słuchaczy, a komendant gotów był dzielić się swoją wiedzą jak profesor.

Jerzy Piotrowski z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na wystawę zarówno uczniów, jak i dorosłych. Dla grup szkolnych organizowane będą lekcje historii dotyczące wystawy. Lekcje będą prowadzić inspektor Witold Lemański (zajęcia dotyczące eksponatów i historii wojen), a także profesor Maria Turos (lekcja pt. „Epoka napoleońska w literaturze dla dzieci i młodzieży”). Profesor wcieli się w medyka z epoki napoleońskiej i zaprezentuje również pokaz, jak udzielano pomocy medycznej na polu walki w XIX wieku.

Kierownik Muzeum podkreśla również dużą rolę bieżuńskich mecenasów kultury, którzy wspierają wszelkie muzealne wydarzenia:

- Dziękuję Henrykowi Grześkiewiczowi Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia i właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego w Bieżuniu, firmie Cedrob S.A., Kołu Łowieckiemu Łabędź z Bieżunia i firmie Złota Kurka Zbigniewa Przywitowskiego.

                                                                                                         

Adam Ejnik