Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Rozstrzygnięcie konkursu „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”

„Boże Narodzenie oczami dziecka”

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest przygotowywanie szopek betlejemskich. Wywodzi się on jeszcze ze średniowiecza. Poprzez swą bezpośredniość w ukazaniu scen związanych z narodzinami Jezusa i hołdu, jaki mu złożyli pasterze oraz mędrcy ze wschodu, doskonale nadawały się do przekazania sensu słów Pisma Świętego niepiśmiennym odbiorcom. Z biegiem lat stał się on wspólną zabawą rodziców i ich pociech. By przypomnieć ten obyczaj dla dzieci i młodzieży skansen już po raz 5 zorganizował konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”.

Konkurs dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Warszawie w kwocie 6800 zł. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać przestrzenną pracę z surowców pochodzenia naturalnego, bądź materiałów przetwarzalnych. Celem rywalizacji było rozwijanie wyobraźni i talentu plastycznego, kultywowanie tradycji oraz uwrażliwienie na potrzebę recyklingu zużytych materiałów. Zgłoszenia napływały do 28 listopada. Ich oceny dokonała wyłoniona przez Dyrektora MWM komisja konkursowa. W konkursie wzięło udział 157 szopek zgłoszonych przez 43 instytucje oświatowe i kulturalne z terenu całego Mazowsza (87 z naturalnych surowców i 60 z wtórnych, 10 nie spełniało warunków określonych w regulaminie konkursu). Jurorzy podczas wyboru brali pod uwagę zgodność z tematem, walory estetyczne, trwałość wykonania i pomysłowość młodych twórców. Stanęło przed nimi niełatwe zadanie, bowiem poziom artystyczny był bardzo wysoki. Ostatecznie wybrali 24 prace w 4 kategoriach wiekowych (6–8 lat, 9–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat) i dwóch technicznych. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 9 grudnia. Laureatom nagrody wręczyli Piotr Skonieczny, Dyrektor Wydziału Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚ i GW w Warszawie oraz Dyrektor MWM, Jan Rzeszotarski. Autorzy najpiękniejszych szopek otrzymali sprzęt turystyczny i elektroniczny. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu skansenu. Wszystkie nadesłane szopki podziwiać można już na wystawie pokonkursowej przygotowanej w jednej z sal wystawienniczych na terenie Muzeum.

Po emocjach związanych z rywalizacją zwycięzcy wraz z opiekunami skorzystali z przejażdżek konnych po terenie ekspozycji i zwiedzili muzealną wieś. Jako jedni z pierwszych mieli okazję obejrzeć nową odsłonę wystawy czasowej „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Utalentowane dzieci i młodzież zachęcamy też do brania udziału w innych konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Lista Laureatów konkursu

SERDECZNIE  GRATULUJEMY i ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH ORGANIZOWANYCH W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU !

Organizacja konkursu plastycznego pt. “Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”  dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 6.800,00 zł.