Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

20 maja 2017 roku Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz ósmy wzięło udział w projekcie pod nazwą Europejska Noc Muzeów, w który zaangażowanych jest już kilkaset muzeów z różnych miast europejskich. 

Zwiedzający oprócz obejrzenia wystaw stałych: „Gabinet lekarza z małego miasteczka”, „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”, wnętrz mieszkalnych z XIX w., oraz czasowej „Za Wielkim Chińskim Murem” wzięli również udział w atrakcjach przygotowanych na dziedzińcu muzeum. Zebrani usłyszeli bluesowe kompozycje J. J. Cale’a oraz Tadeusza Nalepy w wykonaniu zespołu Silver Heads z Żuromina. Gwiazdą wieczoru była znana i lubiana Kapela Czerniakowska – grupa muzyczna wykonująca utwory z obszaru folkloru miejskiego, założona w 1968 roku przez Sylwestra Kozerę obecnie kierownika artystycznego Kapeli, ale także znakomitego muzyka, aranżera, autora tekstów. Zespół od 1971 zrealizował około 40 nagrań archiwalnych, kilkaset programów telewizyjnych i radiowych. Podczas swojej działalności artystycznej Kapela zdobyła trzy złote płyty nadane przez Polskie Nagrania. Zespół przemierzył tysiące tras koncertowych w Polsce i zagranicą, rozsławiając folklor warszawski na całym świecie. Zespół współpracował również z wieloma znanymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Obecnie wykonując autorskie przeboje Kapela podejmuje również nowe wyzwania współpracując z wykonawcami muzyki hip-hop i rap, z którymi wspólnie nagrali piosenkę Pierwszy Sierpnia. Kapela Czerniakowska wykonała w Bieżuniu utwory z repertuaru, który jest wszystkim dobrze znany, i który na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej, a który z pewnością przywołał wiele wspomnień z dawnych lat. Koncerty obu zespołów mogły odbyć się dzięki zaangażowaniu finansowemu Państwa Reginy i Henryka Grześkiewiczów, którym składamy serdeczne podziękowania.

W tym dniu została również uruchomiona stacja okolicznościowa HS300AZ poświęcona trzechsetnej rocznicy urodzin Andrzeja Zamoyskiego – kanclerza wielkiego koronnego. Ponadto w ramach Ogólnopolskich Zawodów Zamkowych aktywowano zamek w Karniszynie. Nad przekazem czuwali krótkofalowcy Ewa Michałowska (SP5HEN) i Wiesław Paszta (SQ5ABG).

W czasie Bieżuńskiej Nocy Muzeów zwiedzający spróbować też mogli regionalnych przysmaków ufundowanych przez firmę Cedrob S.A. oraz Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza, firmę Złota Kurka Zbigniewa Przywitowskiego oraz Fermę drobiu Anny i Krzysztofa Dudkiewiczów, głównych sponsorów całego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do obejrzenia koncertów, które dzięki uprzejmości Pana Sławka Topolewskiego znajdziemy pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=SrRIm4w-_hQ&sns=em.