Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wernisaż wystawy poplenerowej „Bieżuńskie Inspiracje”

W dniach 23–30 czerwca 2017 z inicjatywy Państwa Reginy i Henryka Grześkiewiczów w Bieżuniu został zorganizowany Międzynarodowy Plener Malarski „Bieżuńskie Inspiracje”. 1 lipca w sali wystaw czasowych Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej podsumowującej ponad tygodniowe zmagania 10 artystów, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów i przybyli z różnych stron Polski. W plenerze uczestniczyli: Grażyna Michalska-Bazylewicz i Zdzisław Bazylewicz z Zielonej Góry, Kazimierz Furga, Małgorzata Kapłan, Mikołaj Malesza z Warszawy, Ryszard Kalamarz z Rybnika, Małgorzata Lazarek z Katowic, Baśka Trzybulska z Wrocławia, Ewa Zięba z Mławy oraz Beata Sobieraj z Żuromina. Zaprezentowane na wystawie prace powstawały w Bieżuniu, Brudnicach oraz Sierpcu. Charakteryzuje je różnorodność technik oraz indywidualne spojrzenie na otaczającą przyrodę i zabytki. Inspiracją do stworzenia eksponowanych dzieł były miejsca znane, ale także często te zapomniane, zdawałoby się nieatrakcyjne, które swymi walorami urzekły artystów. Wernisaż zgromadził wielu miłośników malarstwa z Bieżunia, Radzanowa, Żuromina, Mławy, Warszawy, Bydgoszczy, Olsztyna i Giżycka. Licznie przybyłych tego wieczoru do muzeum gości przywitał Jerzy Piotrowski, kierownik bieżuńskiego Oddziału wspólnie z Bogusławą Trojanowską, wicedyrektorem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz organizatorami pleneru, Reginą i Henrykiem Grześkiewiczami. Miłym akcentem wieczoru był też koncert żuromińskiego zespołu muzycznego Silver Haeds rock& blues band, który wykonał utwory J.J. Cale’a oraz Tadeusza Nalepy zadedykowane uczestnikom pleneru oraz przybyłym na wernisaż gościom.

                Organizatorzy wystawy składają serdeczne podziękowania partnerom przedsięwzięcia: Panu Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy CEDROB S.A. oraz Państwu Reginie i Henrykowi Grześkiewiczom.

                Założeniem organizatorów pleneru oraz wieńczącej go wystawy było stworzenie jego uczestnikom możliwości przedstawienia własnej wizji artystycznej walorów przyrodniczych Bieżunia i okolic, umożliwienie nawiązania współpracy z artystami z różnych stron Polski, integracja lokalnego środowiska artystycznego z ogólnopolskim, wymiana poglądów i doświadczeń oraz wzbogacenie powstałymi dziełami zbiorów bieżuńskiego muzeum. W jakim stopniu się to udało ocenią zwiedzający wystawę, którą będzie można oglądać do końca listopada b.r.