Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych 2017 – relacja

„Integracja na ludowo”

 

Już od kilku lat w ostatnią sobotę sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu spotykają się osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i miłośnicy mazowieckiego folkloru. Dziesiąta już edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i zarazem czternasta Sierpeckich Dni Osób Niepełnosprawnych stała się okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy w otoczeniu wsi z przełomu XIX i XX wieku.

Głównym celem imprezy była integracja, pokonywanie barier i zwiększanie świadomości na temat potrzeb osób niepełnosprawnych. Wzięło w niej udział ponad 1300 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Swój pobyt w Muzeum rozpoczęli oni od zwiedzania  wystawy  „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowanej w zagrodach chłopskich oraz wnętrzach dwóch dworów szlacheckich. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i poznawaniu tradycji oraz obrzędowości wiejskiej. Podczas oglądania ekspozycji zwiedzający mogli poczuć się jak mieszkańcy dawnej wsi. To wszystko dzięki pokazom prac gospodarskich i rzemiosła ludowego odbywającym się przez cały dzień na terenie zagród chłopskich. W wielu z nich mogli wziąć aktywny udział. Ubijali w kierzance masło i smakowali go z chrupiącym chlebem. Prali na tarze koszule, a potem je maglowali. Wykonywali też bibułowe wielobarwne kwiaty, a w izbie zielarki poznawali tajniki ziołolecznictwa i zielarstwa. Plecionkarz chętnie opowiadał jak i z jakiej wikliny wyplata się najlepsze kosze. W kuźni kowal pokazał jak wytwarzano narzędzia żelazne, natomiast szewc – jak niegdyś naprawiano obuwie.

Jednak miejscem najbardziej integrującym osoby niepełnosprawne okazała się być skansenowska polana. Tu niemal przez cały dzień paliło się ognisko, a  wszyscy chętni byli częstowani świeżo upieczonymi kiełbaskami. Fantastyczną zabawę taneczną „na dechach” poprowadziła wiejska Kapela Pana Jacka.  Skoczne melodie i wesołe przyśpiewki wypełniły scenę  po brzegi. Przełamywaniu własnych słabości w atmosferze współzawodnictwa służyły konkursy. Od uczestników organizatorzy wymagali jedynie dobrych chęci i poczucia humoru.  Był konkurs wiedzy ekologicznej pod patronatem Starosty Sierpeckiego, realizowany w ramach dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, konkurs tańca ludowego a także wiele konkursów zręcznościowych. Aplauz widowni dodawał uczestnikom sił, pomagając stawiać czoła wyzwaniom oraz własnym ograniczeniom. Wszelką pomocą uczestnikom służyli wolontariusze Stowarzyszenia Szansa na życie z Sierpca. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa militariów przygotowana przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno- Kolekcjonerskie ukazująca bogate zbiory uzbrojenia oraz elementów wyposażenia żołnierskiego pochodzących z II wojny światowej.

Gospodarzem wydarzenia było Wsi Mazowieckiej w Sierpcu a współorganizatorami  Starosta Sierpecki, Burmistrz Miasta Sierpca oraz Stowarzyszenie SZANSA NA ZYCIE w Sierpcu.  Zaproszenie na imprezę przyjęli przedstawiciele samorządów powiatowych z Sierpca, Rypina, Aleksandrowa Kujawskiego, Płocka, Płońska, Lipna, Żuromina oraz  instytucji, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziesiąta rocznica ustanowienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych stała się okazją do podpisania porozumienia między powiatami o współpracy na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Goście rozmawiali także na temat rozwiązań, które mogłyby ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami a także możliwości współpracy z fundacjami zajmującymi się niesieniem im pomocy.

Wydarzenie pokazało, że największe bariery odnaleźć możemy we własnych umysłach. Z każdą przeszkodą można sobie bowiem poradzić jeśli obok jest ktoś gotów podać pomocną dłoń. Dla tych, którzy 26 sierpnia wzięli udział w Dniach Integracji Osób Niepełnosprawnych pobyt w skansenie stał się niezapomnianą przygodą.