Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Otwarcie wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu” 2017 – relacja

Symbolami Bożego Narodzenia są dziś m.in. opłatek, stół okryty białym obrusem, z ukrytym pod nim siankiem, puste miejsce dla zbłąkanego wędrowca, a także choinka ozdobiona kolorowymi lampkami, łańcuchami i bombkami. Kryje się za nimi niezwykły, bogaty i często zaskakujący świat wierzeń oraz obrzędów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pragnie zaprosić  na kolejną odsłonę  wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”, która stanowi próbę prezentacji i przybliżenia kontekstu obyczajowego związanego  z tradycją świąteczną.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło 2 grudnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych, ośrodków kultury i instytucji oświatowych, mediów oraz przyjaciół Muzeum . Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością znaleźli się m.in. Wiesława Krawczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego; Izabela Stelmańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego; Ewa Jaszczak, Przewodnicząca Rady Muzeum; prof. dr hab. Inż. Zbigniew Kruszewski, rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku; ksiądz dziekan Sławomir Antonii Zalewski; ksiądz dziekan senior Andrzej Więckowski; Jan Laskowski, Starosta Sierpecki; Jarosław Perzyński, burmistrz Miasta Sierpca. Zwiedzili oni świąteczne wystawy i skorzystali z przejażdżek konnych bryczką po ośnieżonej muzealnej wsi. By jak najlepiej oddać atmosferę i duchowy aspekt Świąt, w każdej z zagród przygotowano wystawę poświęconą innym zwyczajom – od Adwentu, przez czas przedświąteczny, Wigilię i Boże Narodzenie, aż po zakończenie czasu Godów. W dniu otwarcia wzbogacono ją pokazami obrzędowości związanymi z okresem bożonarodzeniowym. W jednym z domostw zwiedzający przyglądali się jak gospodynie łuskały fasolę, w innym tworzyły ozdoby choinkowe, a mężczyźni obsadzali zielone drzewko. Goście oglądali strojenie snopa zboża wykonanymi z opłatka dekoracjami i podziwiali przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj nakazywał, by potrawy na Boże Narodzenie wykonane były z produktów pochodzących z pól, lasu, ogrodu i wody. Ich ilość miała być natomiast nieparzysta. Poznali też obrzędy służące zapewnieniu urodzaju w kolejnym roku, jak na przykład zwyczaj obwiązywania łańcuchem nóg ławy by „chleba na niej nie zbrakło”, czy wykonywanie powróseł, którymi przed wyjściem na pasterkę mężczyźni opasywali się, a po powrocie obwiązali drzewa, by obficie rodziły. Zwyczaje przedstawione na bożonarodzeniowej ekspozycji i omówione przez przewodników wprawiły gości w świąteczny nastrój. Duże zaskoczenie wśród zwiedzających wzbudził pochód kolędników. Tradycje kolędnicze na Mazowszu mają długi rodowód i są bardzo rozbudowane. Na wystawie podziwiać można zespoły, które jeszcze w latach 60-tych XX wieku przemierzały wsie, przynosząc ich mieszkańcom szczęście, zdrowie i duże plony. Ostatnim ze zwyczajów bożonarodzeniowych stanowiących treść ekspozycji jest wykonywanie świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). Gromnice te zanoszono do kościoła, w celu ich poświęcenia, a potem umieszczano za obrazem, by odpędzały zło. Zapalano je tylko w najważniejsze święta, w wypadku choroby, a także podczas burzy. Zwiedzający Zobaczyć też mogli jak zmieniało się świąteczne zdobnictwo wnętrz od połowy XIX do lat 50 XX wieku.

Na zakończenie uroczystości Jan Rzeszotarski, Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podziękował wszystkim osobom oraz instytucjom, które w roku 2017 wspierały działalność Muzeum oraz zaprosił do wysłuchania koncertu „Zimowy wieczór z gwiazdami” przygotowanego na tę okazję przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Gwiazdami wieczoru byli Grażyna Brodzińska, jedna z najwybitniejszych polskich artystek operowych oraz Marcin Jajkiewicz, wokalista jazzowy. Towarzyszył im zespół Kosma Band. Wspólnie zagrali najpiękniejsze utwory operetkowe, musicalowe i świąteczne, wśród których znalazły się kompozycje m.in. Jana Kiepury i Franka Sinatry. Występ stanowił jedyne w swoim rodzaju wydarzenie artystyczno-estetyczne, za które widzowie nagrodzili muzyków owacjsmi na stojąco.

Tego samego dnia w dworze z Bojanowa redakcja programu 3 TVP realizowała program telewizyjny pt. „Mistrzowie”, z Grażyną Brodzińską w roli głównej. Artystka w wywiadzie z Miłką Skalską opowiadała o swoim życiu i karierze zawodowej. Wykonała kolędy i pastorałki. Cały materiał zarejestrowany w skansenie obejrzeć będzie można 30 grudnia, w TVP3.

Pragniemy zaprosić Państwa do zwiedzania wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz korzystania z programów edukacyjnych „Zima w skansenie”. Ekspozycja czynna do końca lutego 2018r.