Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ekipa programu “Dzień dobry, Polsko!” odwiedziła skansen.

W połowie grudnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odwiedziła ekipa programu „Dzień dobry, Polsko!” realizowanego dla TVP1, by zrealizować reportaż na temat zwyczajów związanych z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia na mazowieckiej wsi z początku XX wieku. Przyznać należy, że wyglądały one zupełnie inaczej niż współcześnie.

Wygląd wnętrz domostw chłopskich w okresie świątecznym starano się upodobnić do stajenki, w której narodził się Chrystus. W kącie ustawiano snop zboża udekorowany ozdobami z opłatka, a z biegiem lat zieloną choinkę z zawieszonymi na niej wielobarwnymi papierowymi łańcuchami, jeżykami i białymi aniołkami. Ich przygotowywanie zaprezentowane zostało na potrzeby materiału w jednej z chałup tworzących muzealną ekspozycji skansenu. Autorka programu, Faustyna Galon poznawała też najważniejsze symbole, obrzędy i wierzenia związane z czasem Godów. Dowiedziała się jakich zwyczajów należy dopełnić, by nadchodzący rok był urodzajny i szczęśliwy, jakie potrawy gościły na stołach chłopskich i w salonach dworskich, a także jak przeżywano niegdyś ten niezwykły czas. Reporterka starała się również zebrać dla widzów zestaw rad dla współczesnych gospodyń domowych, dzięki którym przy ich stole świątecznym zapanowałaby atmosfera nostalgii.

O tym czy jej się to udało będzie można się przekonać już niebawem, w jednym z przedświątecznych odcinków programu „Dzień dobry, Polsko!”. Zachęcamy do oglądania.