Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Powitanie wiosny w skansenie 2018 – relacja

Powitaliśmy wiosnę

Marcowe przesilenie jest symbolem nowego początku, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu robi to co roku. Oficjalnie 21 marca podczas imprezy plenerowej przywitaliśmy wiosnę.

     Zgodnie z prastarym obrzędem zniszczyliśmy Marzannę – kukłę będącą symbolem odchodzącej zimy. W zależności od regionu zwana także Moreną, Marzoniokiem (na Śląsku), Śmiercią, Śmiercichą (w Wielkopolsce), Śmierzcią czy Śmierztką (na Podhalu) – oprócz odzwierciedlenia mijającej śnieżnej pory roku, miała symbolizować wszelkie zło nas dręczące – choroby, śmierć, utrapienia i nieszczęścia. Dzieci i młodzież przybyłe na imprezę do skansenu, z wielką ochotą spaliły, a następnie utopiły niedobrą Pannę Zimę. Teraz wszyscy pełni nadziei wyczekujemy tylko słonecznych dni.

     „ Wynieślismy marzanecka ze wsi, przynieśliśmy latorośka do wsi, ta nasza latorośl bydzie nam piyknie rość” (Barbara Ogrodowska: “Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”).

Zniszczenie Marzanny poza magicznym unicestwieniem zimy to także wstęp do obrzędu Gaika – chodzenia z Nowym Latkiem. Barwny korowód symbolicznie wniósł do wsi sosnową, zieloną gałąź, przybraną wstążkami i papierowymi ozdobami. W ten sposób powitaliśmy wiosnę, która oby nas już nie opuściła.

     Sierpeckie muzeum w ramach imprezy Powitanie wiosny w skansenie przygotowało moc atrakcji. Główną był konkurs na najciekawszą Marzannę. Uczniowie wykazali się niemałą kreatywnością. Wśród siedemnastu Marzann jury przyznało cztery nagrody. Oto lista laureatów:

I miejsce:         Szkoła Podstawowa w Lipowcu Kościelnym, klasa II

II miejsce:       Szkoła Podstawowa – Gimnazjum w Żurominie, klasa III

III miejsce:     Szkoła Podstawowa w Zagościńcu, klasa Ia + IIb

oraz wyróżnienie:       I Amerykańskie Przedszkole w Płocku

Laureaci otrzymali sprzęt sportowy a wszyscy uczestnicy drobne upominki od Muzeum. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Pozostałych uczestników zapraszamy do ponownego spróbowania sił nie tylko na najciekawszą Marzannę, ale w innych konkursach organizowanych przez nasze muzeum.

     Po barwnym korowodzie Marzann, gdy nad rzeką spaliliśmy, a następnie utopiliśmy kukłę, dzieci podczas prezentacji multimedialnej zapoznały się ze zwyczajami wiosennymi na Mazowszu. Rozwinięciem prezentacji była wystawa Wielkanoc na Mazowszu prezentowana  w chałupach chłopskich i dworach ziemiańskich, o której opowiadali nasi przewodnicy. Dużą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem dla uczestników imprezy była przejażdżka wozem konnym. Ten niezwykle aktywny dzień z wielkim apetytem zakończyliśmy ogniskiem i pałaszowaniem pieczonych kiełbasek.

     Mamy nadzieję, że tak wypędzona zima nie będzie chciała wracać. A wiosnę przyjęliśmy wystarczająco ciepło, aby chciała nam się odwdzięczyć tylko słoneczną pogodą.