Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Gry i zabawy wielkanocne – relacja

    Impreza plenerowa Gry i zabawy wielkanocne – relacja z Lanego Poniedziałku w Skansenie

 

Jak dawniej nasi dziadkowie bawili się w okresie świąt Wielkiej Nocy? Czy interesującym byłoby świętowanie tak jak oni? Na mazowieckiej wsi Poniedziałek Wielkanocny upływał pod znakiem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Od dawien dawna był dniem zabaw, lania wody, zalotów, psot i żartów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu co roku daje możliwość poznania swoim gościom dawnej obyczajowości związanej z tym dniem, a także całym okresem wiosennym.  Impreza Gry i zabaw wielkanocne organizowana w  Lany Poniedziałek była doskonałą okazją, by wspólnie spędzić świąteczny czas.

    Tego dnia wszystkie obiekty były otwarte dla zwiedzających. Wystawa Wielkanoc na Mazowszu przyciągała bogactwem świątecznych dekoracji, potraw, mnogością barwnych pisanek i kraszanek. Głównym punktem programu były jednak dawne wiejskie zabawy wiosenne. Niewielka ilość rozrywek dostępnych dawniej dla wiejskiej młodzieży powodowała, że okres świąteczny, czas wypoczynku od ciężkiej pracy, sprzyjał zabawom towarzyskim i często kojarzeniu par. Służyły temu miedzy innymi gra w kręga, huśtawka wielkanocna, ale przede wszystkim wielka oblewanka od samego rana. W Muzeum zwiedzający chętnie i z humorem włączyli się w te zabawy. Zarówno starsi jak i młodsi strzelali do celu z sikawek dyngusowych, próbowali swoich sił w chodzeniu na szczudłach, toczeniu obręczy, huśtali się na ogromnej huśtawce wielkanocnej. Młodsi z kolei próbowali się w biciu jaj, szkolili w malowaniu pisanek wielkanocnych i wyklejaniu niepowtarzalnych kart świątecznych.

Rządni wiedzy turyści mogli obejrzeć prezentację  multimedialną, Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu, która w ciekawy sposób opowiadała o tych najważniejszych w kalendarzu chrześcijańskim świętach. Projekcje odbywały się w sali edukacyjnej Muzeum.

     Mimo kapryśnej pogody nasze Muzeum odwiedziło ponad 250 osób.  Cieszy fakt, że świąteczny, rodzinny czas zwiedzający dzielili właśnie z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Mamy nadzieję, że zobaczymy się już wkrótce na kolejnej imprezie plenerowej, jaką będzie kilkudniowa Wielka Majówka w skansenie. Zapraszamy w dniach 28.04.2018 – 3.05.2018 w godzinach 10.00 – 18.00 oraz na Gotowanie na polanie 6.05.2018   w godzinach 10.00 – 18.00. Szczegółowy plan imprez na naszej stronie: https://mwmskansen.pl/polski-oferta/imprezy-plenerowe .