Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów 2018 – relacja

“Noc Muzeów” to impreza zainaugurowana w 1997 roku w Berlinie. Już podczas pierwszej edycji wzbudziła wielkie zainteresowanie, co sprawiło, że bardzo szybko inicjatywa podjęta została także w innych krajach Europy. W Polsce aktualnie organizuje ją kilkadziesiąt miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych.

Również Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Z tej okazji w sobotę, 19 maja 2018 roku do skansenu można było wejść za symboliczną złotówkę, zaś do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu i Ratusza wstęp był bezpłatny.

Skansen otworzył swe podwoje dla osób pragnących odkrywać folklor mazowiecki na nowo, w sposób niekonwencjonalny. We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich tworzących skansen przygotowana została wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, która przybliżyła zwiedzającym dawne prace gospodarzy oraz zwyczaje ludności wiejskiej. Podczas Nocy Muzeów wystawa ożyła dzięki pokazom zajęć codziennych odbywających się we wnętrzach chałup chłopskich. W galerii rzeźby ludowej turyści obejrzeli kolekcję prac plastycznych stworzonych przez twórców działających w miejscowościach otaczających Sierpc w XX wieku, zaś w powozowni zobaczyli pojazdy pochodzące z warsztatów i prywatnych majątków sierpeckich. Odwiedzając dwory szlacheckie przenieśli się do świata salonów, polowań i opowieści snutych przy kominku. Tego dnia skansen gościł prawie 800 osób.

W sierpeckim ratuszu zwiedzający mogli obejrzeć wystawę „Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Adama Witkowskiego”. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych około 120 prac o różnorodnej tematyce i wykonanych różnymi technikami. Artysta z pomocą swoich dzieł zabiera widza w podróż do miejsc, w których czas płynie nieco wolniej. Jego celem jest ukazanie piękna natury, ulotności chwili, uchwycenie zjawisk i spraw pozostających zwykle niezauważonymi. W godzinach 18.00–21.00 odbyło się spotkanie z artystą. Była  to niepowtarzalna okazja nie tylko do rozmowy, ale również przyjrzenia się jak pracuje i tworzy Wojciech Adam Witkowski. Tego dnia sierpecki ratusz odwiedziło około 50 osób.

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oprócz propozycji obejrzenia wystaw stałych i czasowych, organizatorzy przygotowali również atrakcję muzyczną. Przybyli goście, m.in. poseł Anna Cicholska, przewodnicząca Rady Miasta Ciechanów Barbara Kornatowska, prezes Koła Łowieckiego „Łabędź” ks. dr Piotr Siołkowski, wysłuchać mogli koncertu zatytułowanego „50 lat przed Sławomirem” w wykonaniu zespołu Silver Heads Rock’n’Blues Band z Żuromina. Artyści zaprezentowali zebranym przeboje własnej aranżacji polskiej muzyki rozrywkowej z lat 60 z repertuaru m.in. Karin Stanek, Niebiesko Czarnych, Czesława Niemena, Ady Rusowicz czy Miry Kubasińskiej, które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki i przywołały wiele ciepłych wspomnień z dawnych lat. Koncert mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu finansowemu Państwa Reginy i Henryka Grześkiewiczów, którym składamy serdeczne podziękowania.

Ciekawostką bieżuńskiej Nocy Muzeów była też gablota z kolekcjonerską ekspozycją kamieniczek wykonanych przez Bartka Grześkiewicza z klocków Lego, wśród których znalazła się też willa Ludwika Węglewskiego – obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy Bieżuń.

W czasie Bieżuńskiej Nocy Muzeów zwiedzający spróbować też mogli regionalnych przysmaków ufundowanych przez firmę Cedrob S.A., Koło Łowieckie „Łabędź” z Bieżunia oraz Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza.