Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego

Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 16 września odbyły się „Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego”. W programie znalazły się: uroczysta msza święta z ceremonią święcenia wieńców dożynkowych, ceremonia dzielenia się chlebem, prezentacje obrzędowości wiejskiej, warsztaty dla najmłodszych, kiermasz rękodzieła i potraw tradycyjnych oraz koncerty. Tego dnia wstęp do Muzeum był bezpłatny.

Uroczystościom dożynkowym w Sierpcu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. W tak ważniej dla rolników wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa oraz władz samorządowych z całego Mazowsza, a także tysiące zwiedzających. Zgodnie z tradycją obchody rozpoczął barwny korowód z wieńcami w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca, Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej w Płocku oraz Kurpiowskiego Zespołu POD BOREM z Zawad. Uczestniczyli w nim reprezentanci 29 powiatów i gmin mazowieckich. Wiele z wieńców stanowiło prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej, zachwycając pomysłowością i misterną konstrukcją. Głównym punktem uroczystości była uroczysta msza polowa odprawiona pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mirosława Milewskiego w podziękowaniu za udane plony. Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka. Po eucharystii oraz poświeceniu wieńców dożynkowych, przy dźwiękach pieśni żniwnych odbyła się ceremonia dzielenia chlebem. Święto Plonów było też doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju Mazowsza, a także laureatom konkursów i plebiscytów organizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W ramach „Dożynek…” w Muzeum odbyła się impreza plenerowa „Pożegnanie lata”, którą Muzeum symbolicznie zakończyło sezon wiosenno-letni. Impreza została również włączona w program akcji Europejskie Dni Dziedzictwa odbywającej się na terenie całego kraju. Ekspozycja muzealna rozbrzmiała dźwiękami ludowych melodii i gwarem jesiennych prac w zagrodach, wypełniła się zapachami potraw i przetworów z wiejskich kuchni, a także zabarwiła bogactwem wzorów papierowych kwiatów i wycinanek. Na scenie ustawionej nieopodal karczmy wystąpiły mazowieckie zespoły folklorystyczne. Kurpiowski Zespół POD BOREM z Zawad, Zespół Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej z Płocka, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice, Zespół Ludowy Marysieńki ze Starych Szpaków przygotowały barwny program artystyczny przybliżający sztukę i tradycje regionu. Turyści zwiedzić mogli wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” oraz „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. We wnętrzach domostw chłopskich wzięli udział w prezentacjach zajęć codziennych z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi. Przyglądali się rzemiosłu kowala, garncarza, szewca i plecionkarza. Mieli niepowtarzalną okazję, by porozmawiać i podpatrzeć przy pracy rzeźbiarzy. Zobaczyli jak niegdyś ubijano masło w kierzance czy kiszono kapustę. Zajrzeli do dawnej pasieki, by dowiedzieć się jak na początku XX wieku wyglądało podbieranie i wirowanie miodu. W olejarni poznawali proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. W jednej z zagród podziwiali proces tworzenia i dekorowania wieńca dożynkowego. Gospodynie prezentowały sztukę tworzenia kwiatów z bibuły i papierowych ozdób. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wykonywania zabawek ze słomy a także zajęciach „Jak to ze zbożem było?”, dzięki którym prześledzić mogły drogę ziarenka od kłosa do chleba. Na wiejskim podwórku poznawały gry i zabawy popularne przed 100 laty na wsiach. Wiele radości przyniosły im też animacje i konkursy przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Płocką Lokalną Organizację Turystyczną.

O godzinie 20.00 na scenie pojawiły się gwiazdy polskiej sceny muzycznej, Sławomir i zespół Enej. Artyści stworzyli niezapomniany koncert, przynosząc zebranej publiczności wiele dobrej energii. Przy ich największych przebojach widzowie bawili się do późnych godzin nocnych.

„Dożynkami…” Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Samorząd Województwa Mazowieckiego pożegnały lato i wakacje. Już teraz skansen zaprasza do zwiedzania ekspozycji i korzystania z oferty muzealnej szkoły w okresie jesienno-zimowym. Wśród wielu propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Więcej informacji o aktualnych propozycjach i wydarzenia mających miejsce w Muzeum znaleźć można na naszej stronie w zakładce “Muzealna szkoła” i na skansenowskim profilu na facebooku.