Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Winni mieszkali w skansenie

W powieści „Stulecie Winnych”. Ałbena Grabowska snuje rodziny na tle najważniejszych wydarzeń ostatnich stu lat. Książka szybko zyskała liczne grono miłośników. Podjęto też decyzję o przeniesieniu jej na ekrany. W serialu, który od wiosny oglądać można na antenie TVP, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przemieniło się w Brwinów, rodzinną miejscowość Winnych.

Projekt na zlecenie Telewizji Polskiej zrealizowany został przez Endemol Shine Polska, wyreżyserował go Piotr Trzaskalski, zaś scenariusz przygotowała Ilona Łepkowska. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Wieczorkowski, Kinga Preis, Katarzyna Kwiatkowska, Olaf Lubaszenko, Arkadiusz Janiczak, Barbara Wypych. Pierwszy sezon składa się z 13 odcinków i powstał w oparciu o pierwszy tom sagi. Realizatorzy dużo uwagi poświęcili jak najwierniejszemu odwzorowaniu realiów historycznych. Dlatego materiał zarejestrowano w autentycznych lokacjach, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w Muzeum Wsi Radomskiej, w Białobrzegach i pałacu Wierusz-Kowalskich w Natolinie. Sierpecki skansen stał się Brwinowem z okresu I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. W chałupie z Dzierzążni zamieszkał Stanisław i Katarzyna Winni, chałupę z Jonnego przemieniono w dom Romana i Władzi Winnych, zaś karczmę z Żuromina przejęła rodzina żydowska. Ekipa realizacyjna pracowała w Sierpcu kilka tygodni latem i jesienią 2018 roku. Przygotowanie plenerów rozpoczęto już kilkanaście dni przed realizacją zdjęć. Na potrzeby produkcji przemalowano jedną z chałup, inne zyskały nowe drzwi i okiennice, zmieniono wygląd muzealnej karczmy, dobudowano też nowe płoty w kilku zagrodach. Praca na planie stanowiła niełatwe przedsięwzięcie. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu realizatorów i aktorów, prawie 150 statystów (wśród których znalazło się wielu mieszkańców Sierpca i okolicznych miejscowości) oraz duża liczba zwierząt gospodarskich. Scenariusz wymagał też nakręcenia nocnych scen z obfitymi opadami deszczu. Tu nieodzowna okazała się pomoc jednostki straży pożarnej. Twórcom udało się nawet na potrzeby projektu zmienić jesień w zimę, pokrywając obejścia śniegiem.

Czy historia rodziny Winnych zdoła podbić również serca widzów? Porównania do seriali „Chłopi” i „Boża Podszewka” są bardzo zachęcające. Zapraszamy do śledzenia niezwykłych losów Bronisławy, Stanisława, Mani i Ani, Romana, Władysława oraz ich dzieci w każdą niedzielę o godzinie 20.15 w TVP1.

 

[zdjęcia - H. Komerski i R. Palka dzięki uprzejmości Endemol Shine Polska]