Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Powitanie wiosny 2019 – relacja

Mieszkańcy dawnej mazowieckiej wsi z wytęsknieniem czekali pierwszych oznak wiosny. Srogie mrozy, choroby i niedostatek jedzenia stanowił nieustanne źródło zmartwień. Zgodnie z dawną tradycją młodzież wykonywała Marzannę jako symbol zimy. Jej utopienie miało przynieść też obudzenie przyrody z zimowego snu. Zwyczaj ten pozostaje żywy do dziś, stanowiąc najważniejszy element imprezy plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie”. Wydarzenie odbyło się 21 marca 2019 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Sierpecki skansen już po raz kolejny zaprosił dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie na najciekawszą Marzannę, prawdziwą miss wiosny. Ich zadaniem było wykonanie słomianej kukły, której ubiór i elementy dekoracyjne nawiązywać miały do przemiany pór roku i aktualnych problemów, z którymi spotyka się młody człowiek. Mali artyści wykazali się w tym względzie wielką pomysłowością, zaskakując komisję konkursową. W rywalizacji wzięło udział 16 Marzann. Wszystkie prace otrzymały numery konkursowe, a następnie twórcy mogli zaprezentować ich urodę podczas pochodu. Uczestnicy poznali również znaczenie i źródło obrzędów towarzyszących pierwszemu dniu wiosny. Następnie wraz z opiekunami udali się nad rzekę płynącą nieopodal skansenu. Tam jedna z Marzann została spalona i dla pewności jeszcze rzucona na wodę. Dawniej wierzono, że w ten sposób Marzaniok dopłynąć ma aż do morza.Natura nie znosi jednak próżni. Na miejsce zimy należało sprowadzić wiosnę. Wracając znad rzeki dzieci zabrały ze sobą gaik, zieloną gałąź ozdobioną wstążkami i wykonanymi z papieru kwiatami.

                W czasie gdy uczestnicy imprezy brali udział w zabawie związanej z wypędzeniem zimy trwały obrady jury konkursu. Komisja przyznała trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, kl I b

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Morawach

III miejsce – Punkt Przedszkolny Wesołe Nutki z Zawidza Kościelnego

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 6 w Płocku, kl. IV a

Laureaci otrzymali sprzęt sportowy i pamiątkowe dyplomy. Dla autorów pozostały prac przewidziano nagrody pocieszenia. Po zmaganiach konkursowych nadszedł czas na poznawanie tradycji mazowieckiej wsi. Uczestnicy konkursu ruszyli na poszukiwania wiosny w zagrodach wiejskich. Mieli okazję przejechać się wozem po wiejskiej drodze. W przydomowych ogrodach wypatrywali pierwszych kwiatów, a na drzewach szukali pąków liści. W izbach chłopskich i wnętrzach dworów szlacheckich oglądali zaś wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżającą zwyczaje, sztukę ludową i obrzędy związane ze Świętami Zmartwychwstania. Na zakończenie wydarzenia młodzi twórcy wzięli udział w zabawie przy ognisku płonącym na polanie.

W tradycji ludowej istnieje wiele zwyczajów związanych z okresem wiosennym. Jednym z najpiękniejszych jest wykonywanie palm wielkanocnych. Sierpeckie muzeum stara się popularyzować go poprzez konkurs Tradycyjna palma wielkanocna. Prace konkursowe należy dostarczyć do skansenu do 8 kwietnia. Zostaną one zaprezentowane 14 kwietnia podczas imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”, zaś wyboru najpiękniejszych dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie. Więcej informacji znaleźć można w zakładce wydarzenia i na muzealnym profilu na facebooku.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału!