Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela Palmowa w skansenie 2019 – relacja

14 kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz XIX odbyły się obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyło ok. 2500 wiernych, a samo wydarzenie przyciągnęło ponad 2900 osób.

W tradycji chrześcijańskiej  niedziela poprzedzająca Wielki Tydzień nazywana była Wstępną. Wtedy to rozpoczynały się przygotowania do najważniejszego w kalendarzu obrzędowym święta – Wielkanocy. Pragnąc przywrócić blask zapomnianym zwyczajom z tym świętem związanych, skansen podczas tegorocznych obchodów Niedzieli Palmowej, prócz zwiedzania wystawy Wielkanoc na Mazowszu, zaproponował zwiedzającym udział w pokazach i warsztatach świątecznych. Przy jednej z chałup gospodynie tworzyły tradycyjne mazowieckie palmy wielkanocne z trzciny, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i wykonanych z bibuły kwiatów. Uczestnicy wydarzenia zobaczyć mogli jak wyglądało przygotowywanie ozdób z papieru i wysypywanie wzorów z białego piasku na polepach, jak ozdabiano jaja metodą nakładania wzorów z wosku i zanurzania ich w barwnikach. Porównali święcone w biednych i zamożnych domach chłopskich oraz dworze szlacheckim. W izbie szkolnej zaś dzieci uczestniczyły w warsztatach dekorowania karty świątecznej. Na placu przed muzealnym kościołem turyści podziwiali wystawę palm zgłoszonych do udziału w konkursie Tradycyjna palma wielkanocna. Mogli też wybrać najpiękniejsze w kategoriach indywidualnej i zespołowe poprzez oddanie głosów na specjalnych kuponach, które otrzymali wraz z biletem wstępu. Komisja konkursowa wybrała także jedną palmę reprezentującą region Mazowsza Płockiego. Palma ta otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W plebiscycie wzięło udział 41 palm, na które oddano łącznie 550 głosów.

A oto wyniki konkursu:

Kategoria indywidualna:

I miejsce – palma nr 6, wykonana przez Julię Maszerowską ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym

II miejsce – palma nr 3, wykonana przez Monikę Cymerman ze Skępego

III miejsce – pala nr 2, wykonana przez Izabelę Bogdanowicz z Łąkiego

Wyróżnienie – palma nr 1, wykonana przez Krystynę Karpińską ze Skępego

 

Kategoria zespołowa:

I miejsce – palma nr 5 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Sudragi

II miejsce – palma nr 1 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Łęczanki ze Skępego

III miejsce – palma nr 9 wykonana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

Wyróżnienie – palma nr 7 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Dobrogoszczanki

 

Za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką komisja konkursowa uznała palmę nr 13 w kategorii indywidualnej wykonaną przez Grażynę Gawską ze Stropkowa.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Szczęśliwe kupony należały do Elżbiety Ankiewicz z Chełmna, Ryszarda Giżyńskiego z Sudrag i Longiny Gałązki z Warszawy.

Przez cały czas trwania imprezy na placu przed amfiteatrem odbywał wie wielkanocny kiermasz rękodzieła. Na 37 stoiskach znalazły się palmy wielkanocne, kosze do święconki, cukrowe baranki, pieczywo obrzędowe a także dekoracje na świąteczny stół wykonane z naturalnych materiałów. Na scenie amfiteatru wystąpiły Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym Kogut oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu w repertuarze marszowo – rozrywkowym.

Niedziela Palmowa jest wstępem do Wielkanocy, święta nowego życia i wiosny. Po wybuchu radości związanej ze zmartwychwstaniem Chrystusa, przychodził czas na sąsiedzkie odwiedziny i zabawy towarzyskie. Bogactwo zwyczajów związanych ze śmigusem – dyngusem będzie można poznać podczas „Gier i zabaw wielkanocnych”, które odbędą się w sierpeckim skansenie w Lany Poniedziałek, 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. Uczestnicy imprezy poznają zapomniane gry i zabawy zespołowe. Potoczą obręcze i fajerki, zagrają w kręga, pobujają się na kilkumetrowej wysokości huśtawce wielkanocnej, nazywanej wozawką. Będą także zawody w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych do celu, a wiele emocji dostarczą z pewnością zawody w biciu jajek. Nie zabraknie też przejażdżek konnych, niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem gości odwiedzających skansen. Warto pamiętać, że w święta Wielkiej Nocy woda ma wyjątkową moc. Pozwólmy się oblać, choćby symbolicznie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą przez cały rok.

Wielkanoc to nie tylko piękne obrzędy i zwyczaje mające zapewnić zdrowie, urodzaj oraz szczęście, ale przede wszystkim radość ze spotkań z najbliższymi. Spotkajmy się więc w skansenie, by poczuć atmosferę dawnych Świąt.