Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego – relacja z wernisażu wystawy

17 kwietnia w sierpeckim Ratuszu odbył się wernisaż kolejnej wystawy czasowej. Ekspozycję „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego” tworzą karty pocztowe, których autorami są znani rysownicy i ilustratorzy, między innymi : Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś oraz Danuta Imielska-Gebethner. Prezentowany zbiór ukazuje zwyczaje, symbole i motywy związane z okresem wielkanocnym.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele lokalnych mediów, ośrodków kultury i przyjaciele kolekcjonera. Zebranych powitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Korzystając z okazji złożył wszystkim obecnym życzenia wielkanocne, po czym zaprosił do zwiedzania. Przewodnikiem po wystawie był sam autor kolekcji. Widokówki gromadzone przez Mariana Sołobodowskiego kilkadziesiąt lat gościły już w prawie 60 salach wystawienniczych w całym kraju. W sierpeckim Ratuszu oglądać można kilkaset spośród nich. Powstały na przestrzeni ponad stu lat, wiele z nich wykonanych zostało ręcznie. Kolekcjoner przybliżał ich historię, opowiadał też o tym, jak zmieniała się tradycja przesyłania życzeń, pozdrowień i krótkich informacji. Te małe dzieła sztuki pozwalają bliżej przyjrzeć się jak zmieniał się sposób ukazywania konkretnych scen i motywów, a także jak przemiany ustrojowe kształtowały pracę grafików.

W pierwszej sali znalazły się kartki z okresu przed- i powojennego uzupełnione o wielkanocne palmy kurpiowskie, czasopisma z okresu PRL, pisanki i kraszanki. Salę drugą zdominowały widokówki stworzone przez znanych ilustratorów książek. Uwagę zwracają prace łączące tematykę wielkanocną z motywami patriotycznymi i związanymi najważniejszymi wydarzeniami z historii XX wieku. Tu też zwiedzający ma szansę obejrzeć rzeźby Józefa Bacławskiego i Eugeniusza Węgiełka. Kolejne pomieszczenie poświecone zostało prezentacji pocztówek współczesnych i pisanek z całego świata, zaś ostatnie wycinanek łowickich i kurpiowskich. Ich autorami są Józef Wilkoń, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Helena Miazek z Błędów, Czesława Kaczyńska i Wiesława Wojda. Tu też obejrzeć można strusie jajo udekorowane wycinanką.

Ekspozycję zwiedzać można do końca września 2019r. Serdecznie zapraszamy!