Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Majówka w skansenie, 1 maja 2019 – relacja

1 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu imprezą „Majówka w skansenie” zainaugurowało sezon turystyczny. W wydarzeniu wzięło udział 3450 osób. Piękna, wiosenna pogoda zachęcała do spacerów i poznawania folkloru mazowieckiego.

Podczas imprezy zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się zajęciom chłopskim i rzemiosłu związanym z okresem wiosennym. W zagrodach chłopskich odbywały się pokazy wycinania z papieru firanek, szycia na maszynie, haftu, prania na tarze, ubijania masła w kierzance, wykonywania kwiatów z bibuły, kręcenia powrozów, tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. Na muzealnych polach zaprezentowano orkę, bronowanie konne i sadzenie ziemniaków. W warsztatach dawnych pracowali stolarz, szewc, kowal, garncarz i plecionkarz. Po raz pierwszy w sierpeckim skansenie turyści zobaczyli prezentację pracy zduna. W dawnej izbie lekcyjnej dzieci wzięły udział w lekcjach kaligrafii, a na podwórku za szkołą poznawały dawne zabawy wiejskie.

Koło amfiteatru zorganizowano konkursy z nagrodami dla całej rodziny. Rozegrano 4 konkurencje, zaś laureaci otrzymali wydawnictwa muzealne. Żaden z uczestników nie odszedł z pustymi rękami, dla wszystkich przygotowano pamiątkowe upominki. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu znalazły się wyroby rękodzieła, tradycyjne potrawy i napoje, a także szeroki wybór produktów pszczelich. Na muzealnej scenie odbył się koncert Zespołu Ludowego OŻAROWIACY z Ożarowa Mazowieckiego w dwóch częściach. Uczestnikom imprezy czas umilała też wiejska Kapela Pana Jacka. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przedstawili sceny z życia dawnej wsi.

Już teraz zapraszamy na kolejne imprezy odbywające się w ramach „Wielkiej Majówki w skansenie”. 3 maja w amfiteatrze wystąpią orkiestry dęte. Program „Gotowania na polanie”, które będzie miało miejsce 5 maja zdominują tradycyjne potrawy mazowieckie. Wybrane zostanie najsmaczniejsze z nich. Zwiedzający wezmą też udział konkurencjach kulinarnych. Do zobaczenia!