Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Majówka w skansenie, 3 maja 2019 – relacja

3 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosiło na drugą odsłonę imprezy „Majówka w skansenie”. Uczestniczyło w niej ponad 1900 osób. Kapryśna, nieco wietrzna pogoda nie zdołała zepsuć dobrych humorów zwiedzających, którzy korzystali z wielu atrakcji przygotowanych tego dnia przez skansen.

Trzeci dzień długiego weekendu majowego w skansenie zdominowały występy orkiestr dętych, które stały się już coroczną tradycją odbywających się w święto Konstytucji 3 Maja imprez plenerowych w Muzeum. Na muzealnej scenie zagrały Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika. Zespoły zagrały standardy muzyki popularnej, orkiestrowej i filmowej. W przerwach między występami skoczne ludowe melodie i przyśpiewki wykonała wiejska kapela Pana Jacka. Na polanie odbywał się kiermasz produktów regionalnych, tradycyjnego jadła oraz rękodzieła. W izbach chłopskich przygotowano pokazy zajęć związanych z okresem wiosennym – wyrobu kwiatów z bibuły, prania i maglowania bielizny, gręplowania wełny, szycia na zabytkowej maszynie, wycinania z papieru firanek, haftu oraz kręcenia powrozów. Zwiedzający ubijali w kierzance masło i kosztowali go z chrupiącym chlebem. W olejarni mogli poznać proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. Przyjrzeli się również jak wyglądała praca wiejskich rzemieślników i rękodzielników – rzeźbiarza, kowala, garncarza, stolarza, plecionkarza oraz szewca. Nie zaniedbano muzealnych pól. Na zagonach zaprezentowano orkę, bronowanie i siew siewnikiem konnym. W wiejskiej izbie szkolnej dzieci wykonywały z bibuły biało-czerwone kotyliony. Miały też okazję poznać dawne gry i zabawy podwórkowe oraz pobawić się replikami zabawek z początku XX wieku.

Wielka Majówka w skansenie jeszcze się nie skończyła. Już 5 maja zapraszamy do udziału „Gotowaniu na polanie”. Konkurs na najsmaczniejsze mazowieckie potrawy, napoje i przekąski, konkurencje kulinarne dla całej rodziny, degustacje, pokazy prac wiejskich i koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca SANNIKI to tylko niektóre z wielu atrakcji, które wypełnią program wydarzenia. Do zobaczenia!