Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Gotowanie na polanie, 5 maja 2019 – relacja

Już po raz kolejny w pierwszą niedzielę maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odwiedzili miłośnicy regionalnej kuchni. Byli wśród nich zarówno ci, którzy specjalizują się w przygotowywaniu tradycyjnych potraw, jak i smakosze tychże specjałów. To właśnie z myślą o nich Muzeum zorganizowało imprezę plenerową „Gotowanie na polanie”.

Mimo chłodnej i pochmurnej aury, skansen odwiedziło ponad 900 osób. Na terenie zagród odbywały się liczne pokazy prezentujące dawne wiejskie zajęcia, takie jak tkactwo, przędzenie wełny, pranie czy haftowanie. Nie zabrakło również rzemieślników – kowala, plecionkarza, garncarza czy szewca. Ponadto, podczas „Gotowania na polanie” wiele pokazów nawiązywało do tematu imprezy, więc goście mogli przyjrzeć się jak powstaje masło, a następnie skosztować go ze świeżym chlebem. W muzealnej olejarni tłoczono olej z rzepaku. W jednej z zagród gospodyni częstowała leczniczym napojem z mniszka lekarskiego, a w innej gospodarz demonstrował, mielenie ziarna jęczmienia na kaszę za pomocą młynka. Zwiedzający poznali również tajniki obróbki zboża podczas pokazu „Jak to ze zbożem było”. Przez cały dzień po terenie Muzeum kursowała także bryczka zabierająca chętnych na przejażdżkę.

Tradycyjnie w  pierwszą niedzielę maja, w XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa odbyła się msza święta poświęcona rolnikom i przyszłym plonom.

W liczne atrakcje obfitował teren amfiteatru. Na scenie wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki, który wykonał dwa koncerty pod wspólnym tytułem TAŃCE POLSKIE. W części pierwszej zwiedzający mogli usłyszeć i zobaczyć Suitę Sannicką a w części drugiej Tańce narodowe. Na placu przed amfiteatrem odbył się kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, w którym uczestniczyło 30 wystawców. Podczas „Gotowania na polanie” nie mogło zabraknąć konkursów o tematyce kulinarnej. Odważni „kucharze” obierali warzywa na czas, natomiast koła gospodyń  wiejskich oraz producenci produktów regionalnych stanęli w szranki konkursu na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. Uczestnicy przygotowali łącznie 33 potrawy w następujących kategoriach: zupa – 5, danie jarskie – 6, potrawa mięsna – 6 , przekąska – 6, deser – 6, napój – 4. Oceny potraw dokonało jury wybrane spośród publiczności . A oto zwycięzcy: 

  • w kategorii “Zupa”czarnina z kluskami ziemniaczanymi przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rycharcic
  • w kategorii “Danie jarskie”kluski ziemniaczane z okrasą z cebuli przygotowane przez Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne Hotel Skansen Conference & Spa
  • w kategorii “Potrawa mięsna”koźlę na wilczy apetyt przygotowane przez Mirosławę Wilk, „Tradycyjne jadło”
  • w kategorii “Przekąska” –  salceson z perliczki przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Grodkowo-Zawisze
  • w kategorii “Deser”sernik z konfiturą z czarnej porzeczki przygotowany przez Mirosławę Wilk, „Tradycyjne jadło”
  • w kategorii “Napój”miód pitny przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rycharcic

Laureaci otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego, wydawnictwa albumowe i pamiątkowe dyplomy.

Impreza „Gotowanie na polanie” zakończyła Wielką majówkę w skansenie. Mamy nadzieję, że wizyta w sierpeckim skansenie pozostawiła wiele miłych i niezapomnianych wrażeń. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne wydarzenie – imprezę „Dzień dziecka w skansenie”, która odbędzie się się w pierwszą niedzielę czerwca. Tym razem jej bohaterami będą nasi milusińscy. Serdecznie zapraszamy!