Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Twórcy “Zakochaj się w Polsce” – ponownie w skansenie !

O wsi mazowieckiej sprzed 100 lat, jej tradycjach i zwyczajach oraz o imprezach i wydarzeniach kulturalnych w Muzeum Wsi Mazowieckiej rozmawiali 19 września twórcy programu “Zakochaj się w Polsce”. Odcinek wyemitowany zostanie na antenie TVP 1 w przyszłym roku.

Od 3 lat prowadzący program Tomasz Bednarek przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by przybliżać widzom najciekawsze, najbardziej malownicze i tajemnicze zakątki kraju nad Wisłą. Poznaje lokalne zwyczaje, rozmawia o wartych odwiedzenia szlakach turystycznych, regionalnych obrzędach i zapomnianych świętach. Pokazuje piękno dużych miast, ale odkrywa też małe mieściny z wielkimi historiami w tle. na trasie programu znalazł się już m.in.: Rzeszów, Podziemne Miasto Osówka, Hel, Kraina Wygasłych Wulkanów, klasztory Krakowa czy też Żywe Muzeum Piernika w niedalekim Toruniu. Sam Tomasz Bednarek jako szczególnie zapamiętane wymienia: Dolinę Pałaców i Ogrodów, czyli Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, Olsztyn, Pojezierze Drawskie i Dolny Śląsk. 18 i 19 września twórcy programu odwiedzili z kolei znowu Sierpc i Muzeum Wsi Mazowieckiej. Do skansenu wrócili po ponad półrocznej przerwie. Program realizowany podczas pierwszej wizyty poświęcony był tradycjom związanym z przeżywaniem Wielkanocy, jej ludowym aspekcie, wiejskich zwyczajach i dawnych obrzędach. Najnowszy odcinek skupi się na dziejach Sierpca a także historii i działalności samego skansenu. Twórcy programu zaglądali do zagród i na pola, gdzie trwały jesienne prace polowe i gospodarskie. Odwiedzili także kowala i XVIII wieczną karczmę.

Najnowszy odcinek programu “Zakochaj się w Polsce”…i w Sierpcu, zobaczymy jednak dopiero w przyszłym roku w nowej serii. Aktualne oraz archiwalne odcinki programu znaleźć można na stronie vod.tvp.pl oraz na kanałach TVP.