Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Mazowiecka opowieść wigilijna, czyli otwarcie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”

Wyjątkowa atmosfera radości i oczekiwania towarzyszyła gościom uroczystego otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”, które odbyło się w sobotę 7 grudnia 2019 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji kulturalnych i oświatowych, lokalne media. Tę wyjątkową uroczystość swoją obecnością zaszczycili: ks. kan. dr Tomasz Kadziński – dziekan dekanatu sierpeckiego, ks. kan. dr hab. Sławomir Zalewski – proboszcz parafii farnej pw. św. Wita, Modesta i Krescencji, Elżbieta Gapińska – poseł na Sejm RP, Jadwiga Teresa Zakrzewska – Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jarosław Perzyński – Burmistrz Miasta Sierpc, Przemysław Burzyński – Przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego, Jan Błoński – prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz gospodarz województwa mazowieckiego Marszałek Adam Struzik.

Goście najpierw zwiedzili wystawę Boże Narodzenie na Mazowszu. Ekspozycja prezentowana we wnętrzach dworów i 10 chłopskich zagród przedstawia obrzędy i sposób celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Głównym motywem jest tu bez wątpienia wieczór wigilijny. W wystroju pomieszczeń widać charakterystyczne elementy związane ze świętami. To przystrojone ręcznie robionymi ozdobami choinki oraz tradycyjne snopy ze zbożem, ustawione w rogu lub przy ścianie. W jednej z izb zwiedzający ujrzeli także wcześniejsze przygotowania i prace wykonywane podczas Adwentu, jak łuskanie fasoli czy darcie pierza. W innej zgromadzono stroje, berła i korony dla Trzech Króli a także instrumenty dla muzykantów, które przydają się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, podczas kolędowania. O ekspozycji i zwyczajach świątecznych opowiadali pracownicy Muzeum.

Muzealną tradycją jest towarzyszące otwarciu wystawy spotkanie opłatkowe. Przy tegorocznym wigilijnym stole spotkali się pracownicy oraz przyjaciele sierpeckiego Muzeum. Po powitaniu gości Dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski dokonał podsumowania działalności placówki w mijającym roku. Liczne imprezy plenerowe z rekordową frekwencją, działalność edukacyjna, nowe wydawnictwa a także podejmowane inwestycje wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik docenił wkład mazowieckich muzeów w rozwój kultury Mazowsza. Wspomniał o najnowszej inwestycji, jaką jest zakup pałacu w Bieżuniu. Mówił także o wyzwaniach czekających samorząd w najbliższym czasie. Spotkanie wigilijne było również okazją, by podziękować wszystkim osobom, które w bieżącym roku wspierały i w różny sposób angażowały się w muzealne przedsięwzięcia. Następnie zebrani wspólne podzielili się opłatkiem. Świąteczne życzenia z błogosławieństwem złożyli ks. kan. Tomasz Kadziński – dziekan dekanatu sierpeckiego oraz ks. kan. Sławomir Zalewski – proboszcz sierpeckiej fary. Jak co roku, wyrazem podziękowania dyrekcji Muzeum  za rok wspólnej pracy był uroczysty koncert w sali widowiskowej Hotel Skansen Conference&SPA. Tym razem była to niezwykle nastrojowa muzyczna opowieść „Święta, święta”, łącząca w sobie utwory świąteczne z całego świata i polskie tradycyjne kolędy z narracją wybitnej aktorki Teresy Lipowskiej. Na scenie wystąpili: Zosia Nowakowska – młoda wokalistka debiutująca u Janusza Józefowicza i kojarzona ze współpracy z Piotrem Rubikiem, Łukasz Gaj – śpiewak klasyczny, solista Opery Wrocławskiej i Marcin Jajkiewicz – wokalista jazzowy i rozrywkowy, związany z programem „Jaka to melodia?”. Artystom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Koncert przyniósł jak zwykle niezapomniane emocje. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Mimo chłodnych, krótkich, zimowych dni zachęcamy do odwiedzenia sierpeckiego skansenu, by przenieść się w przeszłość do wsi mazowieckiej sprzed 100 lat i na własnej skórze odczuć atmosferę dawnego świętowania. Biedniejszego, ale jakże radosnego. Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” zwiedzać można do końca lutego 2020. Dla grup zorganizowanych Muzeum przygotowało również specjalny program edukacyjny „Zima w skansenie”, który przybliża dawne tradycje i obrzędy. Jego elementem są przejazdy wozem konnym lub kuligi w sprzyjającej śnieżnej aurze i świąteczne warsztaty.