Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wykopki z “Pytaniem na śniadanie”

„Woła wrzesień, że już jesień”, mówi ludowe przysłowie. Gdy gospodarze uporali się już ze zbiorem zbóż rozpoczynali gromadzenie zapasów i wykopki. Pracy było sporo, do pomocy angażowano więc wszystkich domowników. 10 września skansen w Sierpcu odwiedziła ekipa programu „Pytanie na śniadanie”, by przyjrzeć się jesiennym zajęciom gospodarskim. Podczas wejść pogodowych prowadzący Ziemowit Pędziwiatr delektował się kapustą kiszoną według tradycyjnych receptur i poznawał metody jej przygotowywania. Zajrzał do dworskiej spiżarni, by dowiedzieć się jakie przetwory wypełniały jej półki w okresie gdy na wsiach weki i słoiki nie były jeszcze w powszechnym użyciu. Wziął też udział w kopaniu ziemniaków kopaczką konną. Później udał się na polanę, na której płonęło już ognisko. Zgodnie z tradycją wykopki kończyła wspólna zabawa przy ogniu i pieczenie kartofli w popiele. Nie mogło ich też zabraknąć w skansenie.

Z powodu epidemii Covid-19 impreza plenerowa „Wykopki w skansenie” nie mogła się odbyć. Ekipie programu „Pytanie na śniadanie” udało się jednak pokazać całe piękno i złożoność jesiennych zwyczajów. Jeżeli wy także chcielibyście poczuć atmosferę dawnej wsi mazowieckiej i odkrywać barwy jesieni zapraszamy do odwiedzania naszego skansenu każdego dnia.

A jeśli nie udało się wam zobaczyć audycji na żywo zapraszamy na stronę: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/tag?tag=Muzeum+Wsi+Mazowieckiej+w+Sierpcu