Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Plener malarski „Odkryj Mazowsze”

W naszym muzeum 15 września odbył się plener malarski zorganizowany przez Mazowiecki Związek Sztuk Pięknych. Był on częścią projektu „Odkryj Mazowsze” realizowanego przez Związek dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt zakłada poszukiwanie nowej ikonografii, odmiennego spojrzenia na temat Mazowsza odbiegającego od utartego, utrwalonego w świadomości zbiorowej wizerunku pejzażu mazowieckiego, w którym na plan pierwszy wysuwa się wierzba płacząca i malwy przez domem. Artyści biorący w nim udział starają się odnaleźć inspiracje w zjawiskach i miejscach mniej eksponowanych, jednak silnie związanych z regionem. Jak podkreślił Robert Żbikowski, Prezes Związku, skansen w Sierpcu jako miejsce pleneru wybrany został nieprzypadkowo: „Przyjechaliśmy tu ze względu na unikatowość i bardzo dobre warunki do pracy twórczej. Jest tu gdzie porozmawiać, spotkać się i pokazać prace, z drugiej strony jest wieś z niepowtarzalnymi budynkami i pejzażami”. Do Muzeum przyjechało 10 malarzy i grafików z całego Mazowsza – od Warszawy, przez Jabłonną, Ciechanów, po Studzieniec. Wśród nich znaleźli się też sierpeccy artyści Wojciech Adam Witkowski i Sławomir Wesołowski. Prace powstawały na płótnach o formacie 80×80 cm, a jako temat przewodni wybrano detal. Technika malarska i dobór materiałów był dowolny. Każde z dzieł stanowi więc niepowtarzalne odbicie wewnętrznych poszukiwań i tego czym dla danego artysty jest Mazowsze. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały one już następnego dnia na dziedzińcu Hotelu. Autorzy opowiedzieli o swoich inspiracjach i pracy twórczej. Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie 25 września o godzinie 18.00 w Jabłonnie w Galerii Sztuki na Prostej. 27 września powędruje ona zaś na Festiwal Nauki odbywający się w pałacu w Jabłonnie. Owocem pleneru jest też krótki materiał filmowy przygotowany przez samych artystów.

Była to już kolejna z wielu inicjatyw realizowanych przez Mazowiecki Związek Sztuki Pięknych. Artyści związani z nim wystawiali już swoje prace między innymi we Lwowie, a w planach mają już wyjazd do Gruzji. Serdecznie zachęcamy do śledzenia Związku w mediach społecznościowych i wspierania ich działań.