Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Dzień Dziecka w skansenie – 2010

6 czerwca 2010
godz. 10.00 – 18.00

Impreza miała charakter rodzinnego pikniku. Dzięki współpracy podjętej z Sierpeckim Stowarzyszeniem MAMA na Gości skansenu czekało jeszcze więcej atrakcji.

Pierwsza niedziela czerwca przywitała wszystkich piękną, słoneczną pogodą z letnimi temperaturami. Fakt ten napawał radością tym większą, że ten właśnie dzień w sierpeckim skansenie poświęcony był najmłodszym. 6 czerwca wszystkie atrakcje dedykowane były dzieciom, gdyż to właśnie one miały tu swój dzień – Dzień Dziecka.
Niezliczona ilość konkursów i atrakcji przeznaczonych dla różnych grup wiekowych sprawiła, że każdy uczestnik imprezy mógł znaleźć coś dla siebie. Na najmłodsze dzieci czekały przedstawicielki Sierpeckiego Stowarzyszenia Mama, dzięki którym już po chwili od rozpoczęcia imprezy dzieci cieszyły się z pomalowanych farbkami twarzy. Kolorowe motyle, piękne pióra, kocie wąsy i niezliczone inne, niejednokrotnie wymyślne wzory, zdobiły dziecięce buzie przypominając, że podczas Dnia Dziecka spełniamy dziecięce marzenia. Zabawa w zbieranie zabawek do koszyczków, konkurs na zjedzenie ciasteczka na czas i skakanka rodzinna sprawiły najmłodszym uczestnikom imprezy wiele radości.

Również wśród starszych dzieci zabawy zręcznościowe i konkursy z nagrodami od samego początku cieszyły się niebywałą grupą zwolenników. „Polowanie na balony”, „slalom z piłką nożną” czy budowanie wieży z klocków w jak najkrótszym czasie budziły wiele emocji nie tylko wśród uczestników konkursów, ale i wśród ich kibicujących im opiekunów. Ponadto dzieci otrzymały do zabawy rozmaite akcesoria: skakanki, piłki, klocki, hula-hop, linę do przeciągania, a nawet drewniane koniki, na których można było się pobujać. Do ich dyspozycji była również możliwość jazdy w siodle lub wozem.

Na zgłodniałych czekały upieczone na ognisku kiełbaski oraz słodycze – wata cukrowa, popcorn, pierniczki i pięknie ozdobione wyroby cukiernicze, w które można było się zaopatrzyć terenie polany. Podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka można było również skosztować tradycyjnego wiejskiego chleba z ubitym własnoręcznie w kierzance masłem.
Widowisko teatralne pt. „PINOKIO” zaprezentowali aktorzy Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku. Sympatyczny mały chłopiec o długim nosku wzbudzał wiele emocji od pierwszej chwili pojawienia się na scenie.
Dla tych, którzy chcieli zgłębić wiedzę na temat dawnej sztuki pisania czekała lekcja kaligrafii odbywająca się w autentycznych ławkach z lat 50-tych XX wieku. Przygrywająca skoczne melodie ludowa kapela urozmaicała naukę pięknego, starannego pisania.

Porównywalnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy: kowalstwa, kołodziejstwa czy tkactwa. Możliwość pracy na kole garncarskim oraz pokazy żniwne dla dzieci ułatwiły zrozumienie dawnego życia na wsi.
Sponsorem imprezy był Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU SA.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie dziękuje firmie PZU S.A. za życzliwość i wsparcie finansowe podczas organizacji imprezy “Dzień Dziecka w skansenie” w roku 2010