Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Powitanie Wiosny w skansenie – RELACJA

Stało się. Tegoroczna mroźna zima pod postacią Marzanny dokonała żywota w sierpeckim skansenie 21 marca. Jej miejsce zajęła słoneczna, kwitnąca wiosna, której symbolem była pięknie przystrojona gałąź sosnowa – Gaik. A wszystko to podczas tegorocznego Powitania Wiosny w skansenie.

Już po raz kolejny Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosiło dzieci i młodzież na imprezę powitania wiosny oraz do konkursu „Najciekawsza Marzanna”. Jego przedmiotem było wykonanie kukły, która strojem łączyć miała elementy tradycji z współczesną kulturą. Musiała być też wytrzymała, by znieść trudy podróży nad rzekę. W szranki stanęło 17 Marzann. Zebrani na placu przed karczmą Pohulanka uczestnicy dokonali prezentacji swoich dzieł. Wysłuchali ciekawej opowieści o dawnych zwyczajach wiosennych. Następnie udali się wraz z prowadzącym nad rzekę, by pożegnać śnieg i wszystkie zmartwienia. Marzanna została podpalona i wrzucona do rzeki. Chwilę później zza chmur wyjrzało słońce. Wszyscy mieli pewność, że zima została przepędzona i prędko nie wróci.

W tym czasie do pracy przystąpili członkowie jury. Stanęli oni przed nie lada wyzwaniem. Uczestnicy bowiem wykazali się niebywałą pomysłowością i starannością podczas przygotowywania swoich Marzann. Dołożyli wszelkich starań, by ich dzieła były jedyne i niepowtarzalne. Były wśród nich prawdziwe piękności. Każdy z jurorów miał swoją faworytkę, więc długo nie mogli znaleźć porozumienia. Na szczęście żaden z sędziów nie ucierpiał podczas wyborów. Wreszcie wybrano najbardziej wyjątkowe dzieła. Zwyciężyła Marzanna autorstwa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jońcu. Na drugim stopniu podium stanęła kukła wykonana przez uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku. Trzecie miejsce zajęła Marzanna zrobiona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bożewie. Przyznano również wyróżnienie Marzannie Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali autorzy pamiątkowe dyplomy.

            Po części oficjalnej uczestnicy imprezy mieli okazję zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowaną w 10 chałupach chłopskich i dworze szlacheckim, a także obejrzeć prezentację multimedialną „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”. Wszyscy skorzystali z przejażdżki wozem po terenie ekspozycji. Zabawę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.